Perşembe, Haziran 13, 2024
Ana SayfaOyunDark Souls 3'te Güvenlik Açığı Olduğu Bildirildi

Dark Souls 3’te Güvenlik Açığı Olduğu Bildirildi

Dexerto’ya göre, Dark Souls 3’te bulunan tehlikeli bir uzaktan kod yürütme (RCE) açığı, kötü niyetli bir oyuncunun bilgisayarınızın kontrolünü ele geçirmesine neden olabilir. Yalnızca çevrimiçi oyuncular için geçerli olan bu riskin Dark Souls, Dark Souls 2 ve yakında çıkacak olan Elden Ring’i de potansiyel olarak etkilemesi mümkün.

Reddit’te R/darksouls3’te bir gönderiye göreyse şu an sadece 4 kişi RCE hack’inin nasıl çalıştığını biliyor. Bu dört kişiden ikisinin Dark Souls 3 için topluluk yapımı bir hile karşıtı mod olan Blue Sentinel geliştiricileri; diğer ikisinin ise olayın ortaya çıkmasına yardım eden kişiler olduğu bildiriliyor.

Hacker, güvenlik açığına dikkat çekmek için yayıncıları hackledi

Ulaş Utku Bozdoğan: Dark Souls 3'Te Güvenlik Açığı Olduğu Bildirildi 1

Bu güvenlik açığı, ilk olarak The__Grim__Sleeper isimli oyuncu Twitch’te çevrimiçi yayın yaparken ortaya çıktı. Yayının sonunda oyunu çöken The__Grim__Sleeper; Microsoft’un metin okuma oluşturucusunun robotik sesinin birden oyun oynayışını eleştirmeye başlamasıyla neye uğradığını şaşırdı. Daha sonrasında ise Microsoft Powershell’in kendi kendine açılmasıyla bir bilgisayar korsanının metinden konuşma özelliğini tetikleyen bir komut dosyasını çalıştırmak için programı kullandığı anlaşıldı.

Ancak, bu muhtemelen kötü niyetli bir bilgisayar korsanı değildi. SpeedSouls’un Discord‘undan alınmış bir ekran görüntüsüne göre, “hacker” güvenlik açığının farkındaydı ve bu sorun hakkında Dark Souls’un geliştiricisi FromSoftware ile iletişime geçmeye çalıştı. Ancak bu çabalarının görmezden gelinmesi sebebiyle hacker daha sonra bu soruna dikkat çekmek için yayıncıları hackleme yöntemini kullanmaya başladı.

Ulaş Utku Bozdoğan: Dark Souls 3'Te Güvenlik Açığı Olduğu Bildirildi 3

Gel gelelim ki bu sorunu önce kötü niyetli bir oyuncu keşfetmiş olsaydı, sonuç çok daha ağır olabilirdi. Kaspersky’nin belirttiği üzere en tehlikeli güvenlik açıklarından birisi olan RCE; bilgisayar korsanlarının kurbanlarının bilgisayarında kötü niyetli kod çalıştırmasına, onarılamaz hasara neden olmasına ve potansiyel olarak hassas bilgileri çalmalarına olanak tanır.

Şimdilik sizin ve bilgisayarınızın güvenliği için yapılacabilecek en mantık şey, resmi bir düzeltme yayınlanana kadar Dark Souls’tan bir süre uzak durmak gibi duruyor.

Kaynak:  Webtekno

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar