Pazartesi, Mayıs 20, 2024
Ana SayfaDonanımDonanım pazarında daralma sürüyor! Fiyatlar düşecek mi?

Donanım pazarında daralma sürüyor! Fiyatlar düşecek mi?

Pandemi ile birlikte gelen yüksek talep ve düşük arz ikilisi sayesinde fiyatlarda bir anda tarihi zirveleri gören, kar üzerine kar açıklayan büyük teknoloji markaları, bir taraftan sürecin olağan hale dönmesi diğer taraftan ise enflasyonist ortam baskısıyla bu kez de tam tersi bir sürecin içerisine girdiler.

Şimdilerde yaşanan durum pandemi döneminin tam tersi olarak yüksek arz düşük talep olarak ifade edilebilir. Hal böyle olunca birçok pazarda artan stoklar firmaların canını sıkacak hale gelmeye başladı. Bilgisayarların en önemli parçası olan anakartlarda da benzer bir durum yaşandığını söyleyelim.

Donanım pazarında daralma sürüyor! Fiyatlar düşecek mi?

Buna göre sektörün en büyük üreticilerinden biri olan Asus, geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiği 18 milyon anakart satışından sonra bu yıl ki tahminini 14 milyon adetle sınırlı tuttu. Benzer bir hamleyle karşımıza çıkan Gigabyte ise 13 milyon olarak gerçekleşen 2021 verisini 2022’de 9,5 milyon adet civarında tutabilmeyi umut ediyor.

Bu verilerin açıkça gösterdiği üzere sektörde %20’nin üzerinde bir daralma hakim. Her ne kadar yakın zamanda piyasaya sürülecek olan Ryzen 7000 ve Intel Raptor Lake ile anakart pazarında canlanma görülmesi beklense de, bu iki isim bile genel beklentinin aşağı yönlü olmasının önüne geçmiyor.

Teknoloji dünyasının önde gelen isimleriyse bu durumun bilgisayar kullanıcılarının işine yarayacağını ve artan stokların nihayetinde fiyat indirimleri olarak karşımıza çıkacağı konusunda hemfikirler.

Kaynak:  Teknolojioku

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar