Pazartesi, Ocak 30, 2023
Google search engine
Ana SayfaOyunEfsanevi MP3 uygulaması Winamp (yine) geri döndü

Efsanevi MP3 uygulaması Winamp (yine) geri döndü

Şu haberleri yıllar boyunca sık sık duyduk: Winamp öldü! Winamp dirildi! Winamp tekrar öldü! Ve şimdi, bu haberler silsilesine yeni bir tane daha ekleniyor. Tekrar canlandırılan Winamp, 5.9 sürümü ile karşımızda. Ancak artık çalabileceği mp3 çok az, zira artık herkes müziklerini akış servislerinden dinlemeyi tercih ediyor.

Kompakt diskler gibi fiziksel ortamlarda müzik satın almaktan dijital olarak doğrudan bilgisayarlara ve mobil cihazlara dağıtmaya geçiş oldukça sancılı olmuştu. CD’leri kopyalamak veya içerdikleri dijital dosyaları bir PC’ye aktarmak her zaman nispeten kolaydı, ancak dosya boyutları küçük olduğundan dolayı, MP3’lerin çoğu, dijital müzik dosyalarını taşınabilir ve internette paylaşılmasını kolaylaştırarak, korsanlık konusunda kargaşaya yol açtı. Napster, Bearshare ve Limewire gibi müzik paylaşım uygulamaları geldi ve geçti, ancak tüm bunlara rağmen, tek bir uygulama, devasa müzik koleksiyonları olan kullanıcıların sadık bir yol arkadaşı olarak kaldı. Winamp, Apple’ın iTunes’u veya Microsoft’un Windows Media Player’ı gibi hantal programlara son derece hafif ama tam özellikli bir medya oynatıcı alternatifi sunuyordu.

Müzik endüstrisi sonunda müzik dosyalarını çevrimiçi olarak güvenli bir şekilde satmanın yollarını bulduğunda ve sonunda kullanıcıların bir cihazda depolanan binlerce medya dosyasına ihtiyaç duymadığı akış hizmetlerine geçtiğinde, Winamp gibi bağımsız bir medya oynatıcıya olan ihtiyaç ortadan kalktı ve uygulama birkaç kez sahiplerini değiştirdikten sonra, aktif geliştirmesi, 2013’ün sonlarında yayınlanan sürüm 5.666 ile sona erdi.

Şimdiyse Winamp bir kere daha sahnede. Elbette Winamp’ın şaşaalı zamanlarına göre bilgisayarlar çok değişti, ancak oynatıcı eski geleneğe uyuyor ve pek değişmemiş gibi görünüyor. Ancak geliştirme ekibi, Winamp’ı modernize etmek için yapılacak çok iş olduğunu biliyor ve VS2019’a başarılı geçişle birlikte, modern dijital ses formatları ve hatta belki birkaç popüler akış hizmeti için destek eklemeye başlayabilirler.

Kaynak:  Chip

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Trend Yazılar

Son Yorumlar