Çarşamba, Temmuz 17, 2024
Ana SayfaSosyal MedyaElon Musk yeniden X'de bir şeylerin peşinde

Elon Musk yeniden X’de bir şeylerin peşinde

Daha evvel Twitter olarak bilinen platform, artık X olarak isimlendiriliyor ve kullanıcıların paylaştığı linklerden başlıkları ve özetleri kaldırmaya başladı. Web sitesinin sahibi olan Elon Musk, bu değişikliğin “platformun estetiğini büyük ölçüde geliştireceğini” belirtti. Lakin bu değişiklik tüm kullanıcılar tarafından olumlu karşılanmadı; bilhassa reklam verenler, yeni görünümle tanıştırıldıklarında bu durumu olumsuz olarak değerlendirdiler.

X’in format değişikliğinin ardındaki emel, paylaşımların daha sade görünmesini ve bu sayede bir seferde ekranınızda daha fazla paylaşıma yer verilmesini sağlamak. Bir öbür gaye da, yıllardır platformu rahatsız eden tıklama tuzağına bir son vermek. İçeriği abartılı bir halde sunan başlıkların yakında tarih olması bekleniyor.

Bu sebepler yüzeyde kolay üzere görünse de, aslında daha derin bir öykü mevcut. Musk, uzun müddettir içeriklerin direkt X platformuna gönderilmesini savunuyor. Musk’ın liderliğinde, Blue aboneleri artık 25.000 karakter sonuna sahip ve Musk, gazetecilere platformda “doğrudan yayımlama” yapmaları için sık sık tweet atıyor. Son vakitlerde, X’te “daha fazla vatandaş gazeteciliği” olması gerektiğini vurgulayarak, canlı görüntülerin telefonlardan kolay kolay yapılabileceğini belirtti.

Elon Musk tekrar X’de bir şeylerin peşinde

Peki bu yalnızca estetik bir revizyon mu yoksa Musk, haberlerin yalnızca üzerinden geçilmeden derinlemesine incelendiği, denetim altında bir anlatıya gerçek mu yönlendiriyor? Bu değişiklik, başlıklara göz gezdirme yerine derinlemesine okumayı tercih edenler için mutlaka yararlı olabilir, lakin bu durumun platformdaki kamusal tartışmaları ve seslerin çeşitliliğini nasıl etkileyeceği konusunda soruları da beraberinde getiriyor.

Bu format değişikliğinin herkes için yararlı bir durum olup olmayacağını ya da X’teki bilgi akışını merkezileştirmek için bir teşebbüs olup olmadığını vakit gösterecek. Lakin şu kesin ki, platform değişiyor ve bizim onunla nasıl etkileşimde bulunduğumuz eskisi üzere olmayabilir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar