Perşembe, Şubat 29, 2024
Ana SayfaSosyal MedyaTikTok'taki 'korku yiyecekleri' meydan okumaları reaksiyonlara neden oluyor

TikTok’taki ‘korku yiyecekleri’ meydan okumaları reaksiyonlara neden oluyor

TikTok’ta giderek popülerleşen bir akım, güçlü bir fizikî meydan okumanın sonucunu gösteren görüntülerin bilakis, yeme bozukluğu düzgünleşme sürecinde olan yahut bu sürece ilgi duyan bireylere yönelik bir içerik cinsine odaklanıyor. Bu görüntülerde, çoklukla güzelleşme sürecinde olduklarını belirten içerik üreticileri, “korku yiyeceği” olarak isimlendirilen, örneğin “cheeseburger”, “çikolata barı” yahut lezzetli bir yemeğin ismini taşıyan kağıt modüllerinin bulunduğu bir kavanozdan birini çekiyor ve seçtikleri yiyeceği kamera önünde yemeye çalışıyorlar.

Bu tıp görüntüler bazen milyonlarca izlenme sayısına ulaşıyor ve toplamda #fearfoodchallenge etiketi 470 milyondan fazla görüntüleme alıyor. İzleyicilerin birden fazla, yaratıcıları destekleyen yorumlar yapıyor. Fakat kimi izleyiciler, yeme bozukluğu iyileşmesindeki şahısların neden makul yiyeceklerden korktuklarını anlamadan, yaratıcılara yönelik acımasız yorumlar yapabiliyor.

Yeme bozukluğu düzgünleşme uzmanları, bu tıp görüntülerin hem içerik üreticisine hem de izleyiciye yararları ve riskleri olduğunu söylüyor. Bilhassa yeni yıl yaklaşırken TikTok’ta sağlıklı hayat ve yiyecekle ilgili içeriklere yönelik artan ilgiyle, bu içeriklerin ne olduğunu ve nasıl yardımcı ya da ziyanlı olabileceğini bilmek kıymetli.

Yeme bozukluğu tedavisinde, korkulan bir yiyeceği yemek ekseriyetle tedavinin bir modülü oluyor. Yeme bozukluğu yaşayan bir kişi, kilo alma korkusu ya da makul bir karbonhidratı yememe üzere kuralları ihlal etme kaygısı nedeniyle kimi yiyeceklerle ilgili anksiyete yahut dehşet geliştirebilir. Tedavide, korkulan bir yiyeceği denemek çoklukla bir terapistin dayanağıyla gerçekleşir.

TikTok’ta bu güzelleşme antrenmanı bir “meydan okuma” haline getirilmiş durumda. Terapist dayanağı olmadan, içerik üreticileri ekseriyetle endişe yiyeceklerini bir kavanozdan rastgele seçiyor. Görüntüler ekseriyetle yiyeceği sipariş etme, hazırlama yahut marketten alma sahnelerini gösteriyor. Birtakım içerik üreticileri yiyeceği yedikten sonra rahatlamış bir söz sergileyerek, bu yiyeceği ne kadar özlediklerini tabir ediyor.

Ancak, TikTok algoritmasının bu çeşit içerikleri bağlamı olmadan insanların akışlarına sokması risk oluşturuyor. Ayrıyeten, bu çeşit meydan okuma görüntülerinin birtakım aldatıcı bilgiler içerebileceği, tedavi hakkında yanlış anlamalara yol açabileceği yahut anoreksiya nervoza ve tıkınırcasına yeme döngüleri yaşayan şahıslar için tetikleyici olabileceği konusunda telaşlar bulunuyor.

Uzmanlar, bu görüntülerin yeme bozukluğu konusunda farkındalık yaratmaya yardımcı olabileceğini, lakin içerik üreticisinin düzgünleşme süreci hakkında kâfi bilgi vermeyen TikTok görüntülerinin aldatıcı olabileceğini belirtiyor. Görüntülerden sonra ne olduğuna dair sahnelerin yer almayışı, izleyicilere aldatıcı bir güzelleşme yolu izlenimi verebilir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar