Pazar, Nisan 21, 2024
Ana SayfaYapay ZekaEski Google Yöneticisinden Yapay Zekaya Düzenleme Çağrısı!

Eski Google Yöneticisinden Yapay Zekaya Düzenleme Çağrısı!

ABD merkezli teknoloji devi Google, 2020 yılında gündeme bomba gibi düşen bir gelişme ile gündeme gelmişti. O dönemlerde Google’ın bir numaralı yapay zeka araştırmacısı olarak görev yapan Timnit Gebru, yazdığı bir makale nedeniyle kovulmuştu. Aradan yıllar geçtikten sonra konuyla ilgili yeni açıklamalarda bulunan Timnit Gebru, yapay zeka üzerine çalışan şirketleri sert bir şekilde eleştirdi. Gebru tarafından yapılan açıklamaya göre yapay zeka, yasal düzenlemeler ile sınırlar altına alınmalı.

Timnit Gebru’nun 2020 yılında yazdığı makalede, özellikle de ChatGPT benzeri yapay zeka araçlarına hayat veren dil modelleri eleştiriliyordu. Makaleye göre şirketler, dil modellerinin etik değerlere olan etkileri için dikkatli davranmalıydılar. İşte bu eleştiri, o dönemlerde Google’ı rahatsız etti ve sektördeki en bilindik isimlerden birini kovdu. 

“Yasal düzenlemeler gelmezse şirketler kendilerine çeki düzen vermez!”

İnanç Can Çekmez: Eski Google Yöneticisinden Yapay Zekaya Düzenleme Çağrısı! 1

The Guardian’a röportaj veren Timnit Gebru, “Dış baskı olmadıkça, şirketler kendi kendini düzeltmeyecek. Düzenlemeye ihtiyacımız var, tek amacı kar etmek olmayan düzenlemelere…” ifadelerini kullandı. Gebru’nun bu açıklaması, yasal düzenlemelerin yapay zeka sektörü için kaçınılmaz hale geldiğinin açık bir göstergesi. Bugün geldiğimiz noktada yapay zeka ile desteklenen sistemlerin insan hayatını nasıl etkileyeceği tartışmaları, Gebru’nun haklı olabileceğini gözler önüne seriyor.

Yapay zeka konusunda endişe duyan tek isim Temnit Gebru değil!

Yapay zekanın hayatımıza adapte olmaya başlaması ile artan tartışmalarda tarafını belli eden tek isim Temnit Gebru değil. Hatırlayan okurlarımız vardır; Yapay zekanın babası olarak bilinen Geoffrey Hinton, bundan daha birkaç hafta önce Google’daki görevinden istifa etti. Hinton, konuyla ilgili açıklamalarında yapay zekanın sonuçları nedeniyle endişe duyduğunu ve rahat rahat konuşabilmek için istifa ettiğini söyledi.

İnanç Can Çekmez: Eski Google Yöneticisinden Yapay Zekaya Düzenleme Çağrısı! 3

Öte yandan; ABD Başkanı Joe Biden, bir süre önce Microsoft, Google ve Open AI gibi yapay zeka dünyasının önemli isimleriyle bir toplantı gerçekleştirdi. Open AI CEO’su Sam Altman, konuyla ilgili açıklamalarında yasal düzenleme noktasında ABD hükümeti ile aynı noktada olduklarını belirtti. Altman ayrıca ABD Senatosu’nda verdiği bir ifadede de regülasyon çalışmalarının hızlanması gerektiğini savundu.

Ve elbette 1150 ünlünün “yapay zeka çalışmaları durdurulsun” kampanyasını da unutmamak gerek!

Kaynak:  Webtekno

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar