Pazartesi, Şubat 26, 2024
Ana SayfaİnternetGoogle Arama Sonuçlarına Instagram Benzeri "Hikayeler" Geliyor

Google Arama Sonuçlarına Instagram Benzeri “Hikayeler” Geliyor

Geçmişte sadece Snapchat’te olan, sonraki yıllarda ise kullandığımız tüm sosyal medya platformlarına bir bir eklendiğini gördüğümüz hikâye özelliği, pek çok kullanıcı için vazgeçilmez oldu. Gelen son haberler, internet devi Google’ın da kendine göre bir hikâye özelliği getirmeye hazırlandığını gözler önüne seriyor. Eğer her şey yolunda giderse, Google Arama uygulamasında hikâye benzeri bir özelliği kullanmaya başlayacağız. Peki Google Arama’daki hikâye özelliği tam olarak ne işe yarayacak?

Edinilen bilgilere göre Google Arama hizmetine entegre edilecek hikâye özelliği, “Notlar” olarak isimlendirilecek. Bir internet sitesinin sahibi veya bireysel kullanıcılar, herhangi bir arama terimi ile ilgili hikayeler oluşturup, bunları aynı terimle ilgili arama yapan diğer kullanıcılara gösterebilecekler. Hikâyelerin hazırlanması da yine Google Aramalar’a eklenecek bir araç üzerinden gerçekleştirilecek.

Google’ın hikâye hazırlama aracı işte böyle görünecek

Ulaş Utku Bozdoğan: Google Arama Sonuçlarına Instagram Benzeri &Quot;Hikayeler&Quot; Geliyor 1

9to5Google ekibinin Google Arama kodlarına erişerek etkinleştirebildiği hikâye özelliği, herhangi bir konuda Google araması yaparken, “Not Ekle” şeklinde bir seçenek ile hayatımıza girecek. Bu seçeneğe dokunan ve Google’ın oluşturduğu aracı kullanarak hikâye oluşturan kullanıcı, işlemleri tamamladıktan sonra hikâye paylaşabilecek. Google’da oluşturulacak hikâyelere bağlantı ekleyebileceğinizi de belirtelim.

Takip ettiğiniz kişilerin değil, yaptığınız aramalarla ilgili hikayeleri göreceksiniz

Örneğin Google’da “Fenerbahçe” ya da “Galatasaray” şeklinde bir arama gerçekleştirdiniz. Bu arama için oluşturulan hikayeler, arama sonuçlarının hemen üstünde gösterilecek. Yani Google’ın hikaye özelliğinde diğer sosyal medya uygulamalarının aksine takip ettiğiniz kişilerin değil, yaptığınız aramalarla ilgili hikayeleri göreceksiniz. 

Diğer platformlarda bulunan bazı özellikler, Google Arama’nın Notlar özelliğinde de yer alacak. Öyle ki hikâye paylaşan kullanıcının Google’daki adı ve profil fotoğrafı diğer tüm kullanıcılarla paylaşılacak. Kişisel bilgiler ise gizli tutulacak. Kullanıcılar, başka birisi tarafından paylaşılan hikâyeyi beğenebilecekler. Kullanıcılar, Google Arama’da hikâye paylaşırken “Google Arama Topluluğu“nun bir üyesi olacaklar. Son olarak; Google Notlar’ın bazı terimler için kullanılamayacağını belirtelim. Bu terimler; tahmin edebileceğiniz üzere pornografik içerikler ile tıbbi bilgiler gibi kategorileri kapsayacak.

Google Arama’daki hikâye oluşturma aracı böyle görünecek

Kaynak:  Webtekno

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar