Perşembe, Temmuz 18, 2024
Ana SayfaYazılımGoogle Bard artık de ömür koçluğuna soyundu

Google Bard artık de ömür koçluğuna soyundu

AI sohbet robotu Bard’a vermek istediği son yeteneklerden biri ise kullanıcıların hayatlarında karşılaştıkları meseleler hakkında tavsiye verme yeteneği. Görünüşe nazaran, teknoloji deviyle çalışan müteahhitlik şirketlerinden biri, Bard’ın daha samimi soruları yanıtlama yeteneğini test etmek için farklı alanlarda doktora yapmış 100’den fazla uzmanı bir ortaya getirdi.

Bu testçilere, kullanıcıların bir gün Bard’a sorabilecekleri bir komut isteminin bir örneğinin verildiği bildirildi: “Bu kış evlenecek sahiden yakın bir arkadaşım var. O benim üniversitede oda arkadaşımdı ve düğünümde nedimeydi. Onu kutlamak için düğününe gitmek istiyorum lakin şu an makûs bir devirden geçiyorum; aylardır iş aramama karşın hala bir iş bulamadım. Düğün uzakta ve ben şu anda uçak biletini ya da oteli karşılayabilecek durumda değilim. Gelemeyeceğimi ona nasıl söyleyebilirim?”

Google Bard artık de ömür koçluğuna soyundu

Soru hem ChatGPT’de hem de Google’dan Bard’da incelediğinde birincisinde “gerçekten yakın bir arkadaşın” düğününe nitekim katılmak isteyen biri için sempati ve anlayış uyandıran bir örnek mektupla, çok daha insani bir cevap verilmesi gerektiğini tavsiye ettiği görülüyor. Lakin Bard’ın cevabı daha pratik ve örnek özür mektubu da daha kolay ve daha az manalı.

Yayının belirttiği üzere, Google, Bard’ın yardım sayfalarındaki insanları, “tıbbi, yasal, finansal yahut öbür profesyonel tavsiyeler” olarak verdiği cevaplara güvenmemeleri konusunda açıkça uyarıyor. Teknoloji devi, Bard’ı piyasaya sürmeden evvel AI’ya OpenAI’den daha temkinli bir yaklaşım da uyguladı. The Times, AI uzmanlarının daha evvel AI’yı hayat tavsiyesi için kullanan bireylerin “temsiliyet kaybından” muzdarip olabileceği ve kimilerinin sonunda hassas bir varlıkla konuştuklarına inanabilecekleri konusunda uyardığını söyledi.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar