Pazartesi, Ekim 2, 2023
Ana SayfaYazılımAmazon yapay zeka kullanımını arttırıyor

Amazon yapay zeka kullanımını arttırıyor

Makine tahsili tarafından oluşturulan özetin arkasındaki fikir, alışveriş yapanların bir çok incelemeyi tek tek okumak zorunda kalmadan izlenimlerin ana fikrini almasına müsaade vermek. Özet, müşteri fikir birliğini açıklayan kısa bir paragraf içeriyor ve Rotten Tomatoes’ta bulabileceğiniz “Eleştirmenlerin görüşü” ve “İzleyici diyor” tanıtım yazılarının yapay zeka dayanaklı bir versiyonuna benziyor.

Amazon tarafından paylaşılan bir örnek özette “Müşteriler dijital aygıtın kararlılığını, kullanım kolaylığını ve performansını seviyor” diyor. “Çok daha süratli olduğundan, manzara / akış suratının harika olduğundan ve bağlanması kolay bir aygıt olduğundan bahsediyorlar. Ayrıyeten, beklendiği üzere performans gösterdiğini ve LG 3D akıllı TV ile kusursuz çalıştığını söyleyerek performansı takdir ediyorlar.”

Özeti, ilgili temaları ve müşteri incelemelerinden ortak sözleri gösteren tıklanabilir etiketlere sahip olacak (şirket incelemelerindeki mevcut bir anahtar söz özelliğine misal.) Birine tıkladığınızda, seçilen temayı ele alan tam incelemelere yönlendirileceksiniz.

Amazon yapay zeka kullanımını arttırıyor

Buradaki en büyük sorun, düzmece incelemelerle Amazon’un prestiji üzere görünüyor. Satıcı, sırf 2022’de “200 milyondan fazla kuşkulu uydurma incelemeyi engellediğini” söylese de (ve suçluları dava ettiği  de biliniyor) bu, şirketin hepsini tespit edip engellediği manasına gelmiyor. Ayrıyeten, Amazon’un yapay zeka takviyeli geçersiz incelemeleri (ChatGPT yahut benzeri araçlar kullanarak) fark etmesinin insan tarafından yazılanlardan daha sıkıntı olup olmadığı sorusu da var.

Şirketin stratejisi, yarım yamalak incelemeleri tespit ettiği sav edilen yapay zeka modellerini kullanırken ve gerektiğinde insan araştırmacıları da kullanarak, sırf doğrulanmış satın alımlarda, özetleme aracının kullanımını yaygınlaştırmak.

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar