Salı, Ekim 3, 2023
Ana SayfaYazılımYapay zeka dayanaklı haber merkezleri geliyor!

Yapay zeka dayanaklı haber merkezleri geliyor!

ChatGPT üreticisi OpenAI ile bir lisans kontratı olan kuruluş, gelişen teknolojiyle ilgili epeyce kısıtlayıcı ve sağduyulu bir tedbirler listesi listelerken, çalışanını yayınlanabilir içerik oluşturmak için yapay zeka kullanmamaları konusunda uyardı. Yeni yönergelerdeki hiçbir şey bilhassa tartışmalı olmasa da, daha az titiz olan kuruluşlar, AP’nin kutsamasını üretken yapay zekayı daha çok yahut el altından kullanma lisansı olarak görebilir.

Kuruluşun AI manifestosu, yapay zeka içeriğinin olduğu üzere kusurlu bir araç olarak ele alınması gerektiği inancının altını çiziyor: eğitimli muharrirlerin, editörlerin ve en âlâ kararlarını veren muhabirlerin yerine geçmeyecek.

Yapay zeka takviyeli haber merkezleri geliyor!

AP’nin Standartlar ve Kapsayıcılıktan Sorumlu Lider Yardımcısı Amanda Barrett, bugün yapay zekaya yaklaşımı hakkında bir makalede “Yapay zekayı hiçbir formda gazetecilerin yerini alacak bir şey olarak görmüyoruz” diye yazdı. “Paylaştığımız bilgilerin doğruluğundan ve adilliğinden sorumlu olmak AP gazetecilerinin sorumluluğundadır.”

Makale, gazetecilerini, yapay zeka tarafından oluşturulan içeriği, editör grubunun “yayın için rastgele bir bilgiyi değerlendirirken editoryal yargılarını ve AP’nin kaynak bulma standartlarını uygulaması gereken”,       ”incelenmemiş kaynak materyal” olarak görmeye yönlendiriyor. Çalışanların “ChatGPT ile dikkatli bir biçimde deney yapabileceğini” lakin bununla yayınlanabilir içerik oluşturamayacağını söylüyor. Buna görseller de dahil. “Standartlarımıza uygun olarak fotoğraf, görüntü yahut sesimizin hiçbir öğesini değiştirmiyoruz” diyor. “Bu nedenle, üretici yapay zekanın rastgele bir öğeyi eklemek yahut çıkarmak için kullanılmasına müsaade vermiyoruz.”

Bu nispeten sağduyulu ve tartışmasız bir kurallar dizisi olsa da, öbür medya kuruluşları bahisle iligili daha az hassas. CNET, bu yılın başlarında, yapay zeka tarafından oluşturulan kusurlarla dolu finansal açıklayıcı makaleler yayınlarken yakalandı. Gizmodo, bu yaz yanlışlıklarla dolu bir Star Wars makalesi yayınladığında kendisini misal bir ilgi odağında buldu.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar