Pazar, Mayıs 19, 2024
Ana SayfaİnternetGoogle Chrome ile çeviri artık çocuk işi

Google Chrome ile çeviri artık çocuk işi

Chrome, bir zamanlar Internet Explorer’a yaptığını, şimdi diğer tarayıcıların kendisine yapmasına izin vermek istemiyor. Öyle ki 2000’li yıllarda fırtına gibi esen Internet Explorer, daha sonra kendini yeterince hızlı bir şekilde yenileyememiş, rakibinin bu alandaki eksikliklerini çok iyi analiz eden Google Chrome ise üst üste yayınladığı güncellemeler ve bu güncellemelerle kazanılan yeni özelliklerle rakibini sektörün dışına itmişti.

İşte şimdi benzer bir stratejiyi Opera ve Safari’nin uyguladığını fark eden Google, tarayıcısına yeni özellikler eklemek için adeta gazı kökledi. Yakın zamanda birbiri ardına gelen güncelleme haberlerine bir yenisi daha eklenirken, Reddit kaynaklı son iddialara göre bu seferki hedef çeviri özelliğini geliştirmek.

Google Chrome ile çeviri artık çocuk işi

Şu an Google Chrome’da bütünleşik olarak bulunan çeviri özelliği yalnızca sayfanın tamamını çevirebiliyor. Üstelik ilgili sayfada farklı dillere ait yapıların olması da Google Chrome tarafından algılanamayarak hepsi kullanıcı tarafından seçilen tek bir dile göre düzenleniyor. Ancak sadece belli bir cümleyi ya da kelimeyi çevirmek isterseniz işte ham haliyle Google Chrome burada sınıfta kalıyor ve size de ya tarayıcıya yeni eklentiler yüklemek ya da farklı tarayıcıları kullanmak kalıyor.

İşte Google’ın üzerinde çalıştığı yenilik, bu sorunu tamamen tarihe gömecek. Buna göre şu an test aşamasında olan özellik sayesinde Google Chrome kullanıcıları, başka hiç bir eklentiye gerek kalmadan sayfanın istenilen kısmını ve hatta istenilen kelimeyi sağ tıklayıp çevirebilecek. Üstelik bunun için yeni bir sekme ya da farklı bir sayfa açılmayacak ve çeviriler doğrudan ufak bir balon içerisinde görülecek.

Her ne kadar çalışmalarda sona gelindiği söylense de, yeni özelliğin ne zaman servis edeceği konusunda şu an için net bir bilgi bulunmuyor.

Kaynak:  Teknolojioku

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar