Perşembe, Haziran 13, 2024
Ana SayfaİnternetGoogle, İntiharları Önleyebilmek İçin Yeni Özellik Duyurdu

Google, İntiharları Önleyebilmek İçin Yeni Özellik Duyurdu

ABD merkezli teknoloji devi Google’dan önemli olan bir hamle geldi. Google, kullanıcıların intihar ile ilgili aramalar yapmaya başladıklarında, onları vazgeçirebilecek yardımlar isteyebilecekleri mesajlar yayınlayacak. Arama sayfasının en üst kısmında gösterilecek bu mesajlar, “Uluslararası İntiharı Önleme Derneği” ile iş birliği içerisinde oluşturuldu.

Aslına bakacak olursak Google, zaten intihar ile ilgili bazı uygulamalara sahip. Örneğin; Google’da “intihar etmek” terimini aradığınız zaman ilk sırada kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan “Suicide.org“u görürsünüz. Şimdi bunlara yenileri eklenecek. Üstelik bireyler, bu ekranda görecekleri mesajları başka bir kullanıcıya SMS olarak da gönderebilecekler. Böylelikle intihar etme noktasındaki birey, tanıdığı birisine yardım çağrısında bulunmuş olacak.

Google’ın yeni özelliği işte böyle görünecek!

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Google üst yöneticilerinden Megan Jones Bell, insanların intiharın eşiğine geldikleri krizlerde ne yapacaklarını, kendilerini nasıl anlatacaklarını bilemeyeceklerini ifade ediyor. İşte Uluslararası İntiharı Önleme Derneği iş birliğinde oluşturulan mesajlar, insanların kendilerini kolayca ifade etmelerini sağlayacak. 

Google’daki yeni özelliğin Türkiye’deki kullanıcılara nasıl yansıyacağı belirsiz. Çünkü platform, ABD’deki kullanıcılara bambaşka bir deneyim sunuyor. Örneğin; intihar ile ilgili bir arama yapıldığında, ABD’de intihar önleme merkezi olan Alo 988 ile anında iletişim kurulabiliyor. Ancak Türkiye’de böyle bir uygulama yok. Hal böyle olunca Uluslararası İntiharı Önleme Derneği ortaklığında sunulacak özellik, kapsamı açısından değişebilir.

Kaynak:  Webtekno

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar