Pazartesi, Ekim 2, 2023
Ana SayfaİnternetGoogle uzun web sayfalarını AI ile özetleyecek

Google uzun web sayfalarını AI ile özetleyecek

Teknoloji devi, Arama’nın kendisinden çıkan üretken yapay zeka takviyeli Arama tecrübesi (SGE) için bir deney başlattı. “Tarama sırasında SGE” olarak isimlendirilen özellik, web’de bulunan uzun biçimli içeriğin en göze çarpan noktalarını süratli bir biçimde oluşturabiliyor. Teknoloji devi, özelliği kapsamlı araştırma gerektirebilecek karmaşık mevzuları daha kolay sindirmek için kullanabilecek bir araç olarak konumlandırıyor. Lakin, araç, sırf fiyatsız olarak görüntülenebilen birtakım web sayfalarında kullanılabiliyor, ödeme gerektiren makaleler için değil.

Google’ın yapay zekası ziyaret ettiğiniz sayfa için değerli noktaları özetlediğinde, mobilde ekranın alt kısmında yahut masaüstünde kenar çubuğunda “Yapay zeka tarafından oluşturulmuş değerli noktaları al” yazan bir seçenek görülecek. Her değerli nokta, direkt sayfanın atıfta bulunduğu kısmına bağlanacak, böylece  direkt bu kısma geçilebilecek.    

Google uzun web sayfalarını AI ile özetleyecek

Araçta ayrıyeten, makalenin yanıtladığı soruları gösteren bir “Sayfada keşfet” kısmı de bulunuyor.  Özellik şu anda, sırf Android ve iOS’taki Google uygulamasında kullanılabiliyor fakat önümüzdeki birkaç gün içinde masaüstünde Chrome’a da gelecek. Araç, SGE’yi denemek için zati kaydolduysanız otomatik olarak açılıyor fakat bunu Arama Laboratuvarlarında bağımsız bir deney olarak da görüntülemek mümkün.

Özellik başka tüm deneyler üzere, test uzmanlarının geri bildirimlerine bağlı olarak vakit içinde gelişebilir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar