Salı, Eylül 26, 2023
Ana SayfaİnternetGoogle Chrome, eklentilerle ilgili değerli bir karar aldı

Google Chrome, eklentilerle ilgili değerli bir karar aldı

Google Chrome, kullanıcılarını daha inançta tutmak gayesiyle yeni bir güvenlik özelliği ekliyor. Bu özellik sayesinde eklenti mağazasından kaldırılan bir eklentiniz varsa, bu durumdan haberdar olacaksınız. Eklentiler, geliştiricinin yayından kaldırması, Chrome siyasetlerine karşıt olması yahut berbat hedefli yazılım içermesi üzere çeşitli nedenlerle mağazadan kaldırılabilir. Lakin bu kaldırma süreci gerçekleştiğinde, eklentinin neden kaldırıldığı hakkında bilgilendirilmezsiniz. Bu bilgilendirmeyi sağlamak için Chrome, eklentinin neden kaldırıldığını size bildirecek.

Chrome uzantılarla ilgili daha fazla şeffaflık sağlamak ismine bu adımı atmıştır. Chrome’un geliştirici ilgileri mühendisi Oliver Dunk, bu yeni politikayı bir blog yazısında açıkladı. Şayet Chrome tarafından bir eklentiniz kaldırıldıysa, bir bildirim alacaksınız. Bu bildirimi, Chrome’un Zımnilik ve Güvenlik Ayarları sayfasında görebilirsiniz.

Google Chrome, eklentilerle ilgili kıymetli bir karar aldı

Bu bildirime tıkladığınızda, kaldırılan eklentilerin listesini ve neden kaldırıldıklarını görebilirsiniz. Şayet isterseniz bu uyarıyı gizleyebilir ya da eklentiyi büsbütün kaldırabilirsiniz. Google, eklentisinin neden kaldırıldığını öğrenen geliştiricilere, sıkıntılarını çözmeleri için ek mühlet tanıyacak.

Ayrıca, Google tüm HTTP irtibatlarına otomatik olarak HTTPS sürümünü uygulayacak. Bu değişiklik, HTTP ilişkisine tıklasanız bile, Google trafiğinizi şifreli bir halde yönlendirecek. Şayet HTTPS yükseltmesi başarısız olursa, Chrome otomatik olarak HTTP’ye geri dönecek. Bu özellik, Chrome 115’te test ediliyor ve kısa mühlet içinde herkese sunulacak.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar