Cuma, Haziran 9, 2023
Ana SayfaİnternetGoogle’dan kritik özellik: Yapay zeka görselleri tespit edilecek

Google’dan kritik özellik: Yapay zeka görselleri tespit edilecek

Ulaş Utku Bozdoğan: Google’dan Kritik Özellik: Yapay Zeka Görselleri Tespit Edilecek 1 Google, yapay zeka tarafından üretilen görsellerden kaynaklanan yanlış bilgi potansiyeliyle çaba etmek için birinci kritik adımı atıyor. I/O 2023 geliştirici konferansında yapılan duyurular ortasında yapay zeka tarafından oluşturulmuş görsellerin tespit edilmesi ve tanımlanması yer aldı. Firma bunun için iki yeni özellik getiriyor: “Bu görsel hakkında” ile görselin kendisi hakkında daha fazla art plan bilgisi ve “yapay zeka tarafından oluşturuldu” etiketlemesiyle direkt tanımlama.

Şirket, yeni özelliklerin daha fazla görsel okuryazarlık içermek ve insanların bir imajın sağlam mi yoksa yapay zeka tarafından mı oluşturulduğunu daha süratli değerlendirmelerine yardımcı olmak için mevcut çalışmalarının bir uzantısı olduğunu söylüyor. Elbette Google’ın getirdiği bu özellikler yanlış bilgilendirme hedefiyle yapay zeka tarafından oluşturulmuş görselleri engellemiyor lakin, en azından bu görsellerin tespitini kolaylaştırıyor.

“Bu görsel hakkında”

“Önümüzdeki aylarda” gelecek olan birinci yeni eklenti, “Bu görsel hakkında” özelliğinde görseller hakkında daha fazla bilgi sunacak. Bu özellik sayesinde aranan görselin yahut benzerinin birinci sefer çevrimiçi olarak nerede göründüğü kullanıcıya gösterilecek. Elbette görselin diğer nerelerde görüldüğü de gösterilecek. Bu ikinci kısım, haber siteleri yahut doğruluk denetim siteleri üzere şeyleri içerebilir; bu da web’de arama yapanları, yanlış bilgilendirme kampanyalarında nasıl kullanılmış olabileceği de dahil olmak üzere söz konusu görsel hakkında daha fazla bilgi edinmeye yönlendirebilir.

Google, 2022 yılında yapılan Poynter araştırmasına göre insanların yüzde 62’sinin artık günlük ya da haftalık olarak yanlış bilgiyle karşılaştığını belirtiyor. Google “Bu görsel hakkında” özelliğiyle bu sorunu çözmeyi umuyor. Google, internet birinci bakışta çabucak göze çarpmayan yapay zeka tarafından üretilen görüntülerle (örneğin, Papa Francis’in şişme mont giymesi) dolup taşmadan evvel bu aracı tanıtarak proaktif davranıyor.

“Yapay zeka tarafından oluşturuldu”

Ulaş Utku Bozdoğan: Google’dan Kritik Özellik: Yapay Zeka Görselleri Tespit Edilecek 3 Bu yılın ilerleyen periyotlarında kullanıcılar, taşınabilir ve masaüstü Google Chrome web tarayıcısında bir görsele sağ tıklayıp yahut uzun basarak bu özelliğe erişebilecekler. Lakin bu özellik başlangıçta ABD ile hudutlu olacak ve sırf İngilizce lisanında kullanılabilecek.

Bu ortada, yapay zeka tarafından üretilmiş görselleri de tespit etmeyi kolaylaştıran ikinci bir özelliği kullanıma alıyor. Şimdilik Google’ın yapay zeka araçları tarafından üretilen görsellerde “yapay zeka tarafından oluşturuldu” etiketlemesi yapılacak. Google, Midjourney, Shutterstock ve başkaları dahil olmak üzere birçok yayıncının bu özelliği benimseyeceğini söylüyor. Google, bu özelliğin de “önümüzdeki aylarda” kullanıma sunulacağını söyledi.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar