Pazar, Temmuz 21, 2024
Ana SayfaMobilHindistan idaresi Apple'ı mercek altına aldı!

Hindistan idaresi Apple’ı mercek altına aldı!

Görünüşe nazaran yetkililer, gazetecileri ve muhalif siyasetçileri, devlet dayanaklı bilgisayar korsanlarının ekim ayında cihazlarına sızmış olabileceği konusunda uyardıktan sonra şirketi maksat aldı. Apple güvenlik tedbirleri açısından kamuoyunun gözünde inceleme altındayken Post, hükümet yetkililerinin kapalı kapılar arkasında istediklerini daha açık bir formda söz ettiğini söylüyor.

Bildirildiğine nazaran şirketin Hindistan’daki temsilcilerini, hackleme ihtarlarının siyasi tesirini yumuşatmanın bir yolunu bulması için Apple’a baskı yapmak üzere çağırdılar. Yetkililer ayrıyeten, insanlara söyleyebilecekleri ihtarlar için alternatif açıklamalar üretmesi için bir Apple güvenlik uzmanını da çağırdı: bu açıklama büyük ihtimalle muhtemel hatalı olarak hükümeti işaret etmiyordu.

Hindistan idaresi Apple’ı mercek altına aldı!

Apple’ın ihtarlarını toplumsal medyada paylaşan gazeteci ve siyasetçilerin ortak bir yanı vardı: Hepsi Modi hükümetini eleştiriyordu. Milletlerarası Af Örgütü, Modi’nin uzun müddetli müttefiki Gautam Adani’yi araştıran Anand Mangnale isimli gazetecinin telefonunu inceledi ve bir saldırganın Pegasus casus yazılımını Apple aygıtına yerleştirdiğini tespit etti. Apple, ataklardan Hindistan hükümetinin sorumlu olduğunu açıkça söylemese de İsrailli şirket NSO Group tarafından geliştirilen Pegasus, çoğunlukla hükümetlere ve devlet kurumlarına satılıyor.

Post’un raporunda, Hindistan’ın iktidardaki siyasi partisinin Pegasus’u gazeteciler ve siyasi muhalifler hakkında casusluk yapmak için kullandığını hiçbir vakit onaylamadığı yahut reddetmediği belirtildi lakin bu, partiyi eleştirenlerin Pegasus casus yazılımına bulaştığı birinci olay değil. 2021’de Pegasus projesini gün ışığına çıkaran çeşitli yayınlar tarafından yapılan bir araştırma, Modi hükümetine karşı çıkma ve onu eleştirme geçmişi olan şahısların telefonlarında casus yazılım bulunduğunu ortaya çıkardı.

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar