Perşembe, Şubat 29, 2024
Ana SayfaYazılımNew York Times telif hakkı ihlali nedeniyle OpenAI ve Microsoft'a dava açıyor

New York Times telif hakkı ihlali nedeniyle OpenAI ve Microsoft’a dava açıyor

Manhattan’daki Federal Bölge Mahkemesinde açılan dava, birinci sefer büyük bir haber kuruluşunun telif hakkı ihlali nedeniyle ChatGPT geliştiricilerini takip ettiği dava oldu. NYT, şirketlerden ne kadar ödeme istediğini belirtmedi lakin “bu aksiyonun, onları milyarlarca dolarlık yasal ve fiili ziyanlardan sorumlu tutmayı amaçladığını” belirtti.

NYT, Chat GPT ve Copilot’un yaratıcıları OpenAI ve Microsoft’un rastgele bir lisans muahedesi olmaksızın “The Times’ın gazeteciliğine yaptığı büyük yatırımdan parasız yararlanmaya çalıştıklarını” tez ediyor. Şikayetin bir kısmında NYT, kendi alanının (www.nytimes.com) GPT-3’ü eğitmeye yönelik içerik için en çok kullanılan özel kaynak olduğunu vurguluyor.

New York Times telif hakkı ihlali nedeniyle OpenAI ve Microsoft’a dava açıyor

Yapay zeka modellerini eğitmek için NYT web siteleri ve başka bağlı markalarda yayınlanan, son dakika haberlerinden köşe yazılarına kadar 66 milyondan fazla kaydın kullanıldığı argüman ediliyor. Dava, davadaki sanıkların “neredeyse bir asırlık telif hakkıyla korunan içeriği” kullandıklarını ve bunun Times’ın karlılığına önemli ziyan verdiğini sav ediyor. NYT ayrıyeten OpenAI ve Microsoft eserlerinin “Times içeriğini motamot aktaran, onu yakından özetleyen ve söz tarzını taklit eden çıktılar üretebileceğini” söylüyor. Bu, Sarah Silverman ve Julian Sancton üzere komedyenlerin ve muharrirlerin, OpenAI’nin çalışmalarından kar elde ettiğini argüman eden başka şikayetlerini de yansıtıyor.

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar