Cuma, Haziran 21, 2024
Ana SayfaDonanımIntel, 2030'a trilyon transistörlü çiple amaç koyuyor

Intel, 2030’a trilyon transistörlü çiple amaç koyuyor

Intel, teknoloji dünyasında sürat kesmeden ilerliyor. Şirket, çip paketleme sanayisindeki gelişmelere paralel olarak 2030 yılına kadar bir trilyon transistöre sahip bir çip üretmeyi hedefliyor. Bu, Moore Yasası’na nazaran her yıl transistör sayısının iki katına çıkması manasına geliyor. Lakin vakitle bu süreç yavaşladı ve transistör sayısının iki katına çıkması üç yıla kadar uzadı.

Intel CEO’su Pat Gelsinger, Intel’in bu tempoyu 2031’e kadar aşabileceğini doğruluyor. Gelsinger, Moore Yasası’nın suratını aşmayı ve transistör sayısını artırmak için “Süper Moore Yasası” ya da “Moore Yasası 2.0” kavramını ileri sürüyor. Bu süreçte TSMC ve Samsung Foundry’nin, Intel’in 2nm düğümünde inşa edilecek yeni çiplerinde değerli bir rol oynayacağı belirtiliyor. Hatta Qualcomm’un da TSMC ve Samsung Foundry’ye geçiş yapacağı söyleniyor.

Intel, 2030’a trilyon transistörlü çiple gaye koyuyor

Gelsinger, yaptığı bir konuşmada, “Sanırım Moore Maddesi’nin sonunu üç-dört on yıldır ilan ediyoruz,” dedi ve ekledi, “Artık Moore Yasası’nın altın çağında değiliz, artık çok daha güç, bu yüzden artık tesirli bir formda her üç yılda bir iki katına çıkıyoruz, yani muhakkak bir yavaşlama gördük.”

Intel’in ilerlemesiyle birlikte, 2030 yılına kadar bir çipte 1 trilyon transistör elde etmesi mümkün olabilir. Intel yetkilileri daha evvel de bu tıp büyük bir gelişmeyi lisana getirmişlerdi. Intel’in Teknoloji Geliştirme Genel Müdürü ve İcra Konseyi Lider Yardımcısı Ann Kelleher, “Moore Yasası ilerlerken, klâsik ölçeklendirme yavaşlıyor,” dedi.

Intel’in bir çipte trilyon transistör maksadına ulaşmasına yardımcı olacak birkaç farklı teknoloji var. Şirket, bir çipe daha fazla transistör sığdırmak için gelişmiş paketleme ve heterojen entegrasyon hedefliyor. Ayrıyeten, şirket 3nm üretimi için Samsung’un kullandığı RibbonFET’i kullanmayı planlıyor. Bu, tüm dört yüzeyi kaplayarak akım kaçağını azaltıyor. Bir öbür yol ise PowerVIA Güç Teslimi aracılığıyla, güç kaynağı sınırlarını çipin ardına taşıyarak performansı güzelleştirmek.

Ancak, bu ilerlemeler Intel’e değerliye mal olacak. Gelsinger, bu hususta şunları söyledi: “Yedi yahut sekiz yıl evvel çağdaş bir fabrika yaklaşık 10 milyar dolara mal olurdu,” dedi.

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar