Salı, Nisan 16, 2024
Ana Sayfaİnternetİnternetin en özgür ülkesi belirli oldu! Pekala Türkiye kaçıncı sırada?

İnternetin en özgür ülkesi belirli oldu! Pekala Türkiye kaçıncı sırada?

Özgürlük konusunda dünya genelindeki ülkelerin internet siyasetlerini pahalandıran Freedom House, 2023 yılı raporunu yayınladı. Bu rapora nazaran Türkiye, internet özgürlüğü konusundaki sıralamada 55. sırada yer aldı. Ülkenin 30 puanla değerlendirildiği raporda, “internette özgür olmayan ülke” olarak kategorize edildi. Bu durum toplumsal medyada tartışma konusu olurken, puanlamaların neye nazaran yapıldığı konusu da gündem oldu.

İnternetin en özgür ülkesi muhakkak oldu! Pekala Türkiye kaçıncı sırada?

İlk sırayı 94 puanla İzlanda aldı. İzlanda’yı sırasıyla 93 puanla Estonya ve 88 puanla Kanada takip etti. Bu ülkeler internet özgürlüğü konusunda en yüksek puanı alanlar olarak öne çıktı. Raporun son sırasında ise yalnızca 9 puanla Çin bulunuyor. Çin, internet erişimini sıkı bir biçimde denetleyen ve sansür uygulayan bir ülke olarak biliniyor. Bunun da rapora net formda yansıdığına şahit oluyoruz.

Türkiye’nin bu sıralamadaki pozisyonu, ülkede son yıllarda internet üzerindeki kontrollerin arttığını gösteriyor. İnternet özgürlüğüne ait tasaların ve sansürün arttığı bir devirde, bu tıp raporlar dünya genelindeki ülkelerin internet siyasetlerini kıymetlendirmek için kıymetli bir kaynak haline geliyor. Türkiye’nin bu alandaki performansı, hem ulusal hem de milletlerarası seviyede dikkatle izleniyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar