Cumartesi, Temmuz 20, 2024
Ana SayfaMobiliPhone 15 ile iPhone 15 Pro ortasındaki bu ortak nokta şaşırttı

iPhone 15 ile iPhone 15 Pro ortasındaki bu ortak nokta şaşırttı

Pro serisi iPhone’lar bu yıl yeni bir çip aldı; lakin temel modeller, geçen yılın A16 çipini korudu. Bu sebeple, birçok kişi Apple’ın iPhone 14 Pro ve Pro Max’in anakartlarını geri dönüştürerek yeni standart modelleri oluşturduğunu düşünmüş olabilir. Lakin durum bu türlü değil.

iFixit’in Baş Sökme Teknisyeni Shahram Mokhtari’ye nazaran, iPhone 15, Qualcomm Snapdragon X70 modemini içeriyor. Bu modem, iPhone 15 Pro’da kullanılanla tıpkı ve iPhone 14’te kullanılan X65 modem üzerinde birtakım dikkat cazibeli yükseltmeler sunuyor. Modem, daha güç verimli olması ve uzun aralar üzerinden daha düzgün sinyal alabilmesi ile öne çıkıyor.

iPhone 15 ile iPhone 15 Pro ortasındaki bu ortak nokta şaşırttı

Bu, Apple’ın iPhone 14 Pro‘nun anakartını yine kullanmak yerine iPhone 15 için kimi iç bileşenleri tekrar tasarladığı ve yükselttiği manasına geliyor. Lakin iPhone 15’in iç yapısı genel olarak iPhone 14 ile çok misal. iFixit, aygıtın tamir edilebilirliğini 4 üzerinden 10 olarak puanladı, zira Apple çoklukla kesimleri yazılım bileşenleri ile eşleştirir, bu da onları tamir etmeyi zorlaştırır.

Yükseltilmiş iç donanımları ile 15 ve 15 Plus, Uydu üzerinden Yol Kenarı Yardımı ve Çarpışma Algılama üzere yeni özellikleri de destekliyor. Ayrıyeten, amiral gemisi modelleri 15 Pro ve Pro Max ile en son Apple UWB çipi paylaşılırken, “Thread ağ teknolojisi” ile daha da yükseltilmiş akıllı konut aygıtları ile entegrasyon, A17 Pro ile çalışan modellerle sonlu kalıyor.

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar