Pazartesi, Mayıs 27, 2024
Ana SayfaOyunİşte Yeni Steam Arayüzü! (Video)

İşte Yeni Steam Arayüzü! (Video)

Valve uzun müddettir beklenen güncellemeyi sonunda hayata geçiriyor ve Steam için orijinal özellikler geliyor. Bilhassa oyun oynarken kullandığımız arayüzü geliştiren yeni güncelleme şu anda beta kademesinde. Biz de sizler için bu güncellemeyi indirdik ve özelliklere yakından baktık.

Normalde klavyenizde SHIFT + TAB tuşlarına bastığınızda açılan Steam’in oyun içi arayüzü, yeni işlevleriyle dikkat çekiyor. Bunlar ortasında geliştirilmiş tarayıcı, muvaffakiyetim takibi, not defteri ve daha birçok yepisyeni araç bulunuyor.

Meral Erden: İşte Yeni Steam Arayüzü! (Video) 1

Ayrıca bu alanda kullandığınız araçların bir birçoklarını transparan hale getirerek, oyun sırasında ekranda durmasını da sağlayabiliyorsunuz. Örnek olarak bir macera oyununda bulmacayı çözmek için kullandığınız notları, oyunu oynarken ekranda tutabiliyorsunuz.

Güncellemeyle ilgili olarak Valve’ın paylaştığı topluluk yayını işe şu halde:

“Bu güncellemedeki büyük değişikliklerin kimileri pek görünür olmayacak çünkü yaptığımız değişikliklerin büyük bir kısmı daha çok Steam masaüstü istemcisi, Geniş Ekran modu ve Steam Deck ortasındaki kod paylaşımının yapılma formuyla ilgili. Bu değişiklikler tıpkı vakitte yeni özelliklerin daha süratli entegre edilebileceği ve üzerlerinde değişiklikler yapılabileceği manasına da geliyor. Buna örnek olarak Steam istemcisi ve Steam Deck üzerinde tıpkı anda yayınlanmış yeni lokal ağ üzerinden transfer güncellemesi verilebilir.”

Bu güncelleme ayrıyeten birtakım özel görsellik ve kullanılabilirlik iyileştirmelerini beraberinde getiriyor. Pencereleri, menüleri, yazı tiplerini ve renkleri güncelledik. Steam’in ana başlığı, ayarlar ve oyun sunucusu tarayıcısı, arayüzün güncellendiği yerlerden yalnızca birkaçı.

Oyun İçi Arayüzü

Oyun içi arayüzünü büsbütün değiştirdik. Birinci olarak arkadaşlarınızla süratlice sohbet edebilmeniz ya da oyuna dair sorularınızı ve içerikleri denetim edebilmeniz gayesiyle tasarladığımız bu arayüz için yesyeni bir kullanıcı arayüzü geliştirdik, yeni kullanışlı özellikler ekledik ve arayüzde daha fazla özelleştirme yapabilmenize imkan sağladık.

Yeni araç çubuğu, oyun esnasında sohbet, muvaffakiyetim ilerlemesi, rehberler, tartışmalar ve internet tarayıcısı üzere gereksiniminiz olan her şeye erişebilmenizi sağlayacak. Birkaç pencereyi varsayılan olarak biz seçtik ve siz de arayüzünüzde görmek istediğiniz içerikleri seçerek bu arayüzü kişiselleştirebilirsiniz. Ayarlarınız oyunlar ortasında paylaşılır. Ayarlara giderek bu araç çubuğunun görünümünü simge yahut liste görünümü olarak değiştirebilirsiniz.

Meral Erden: İşte Yeni Steam Arayüzü! (Video) 3

Oyun genel bakışı, oyunu son oynadığınızdan bu yana oyunda neler olup bittiğini size tek bir yerde gösterir. İlerleme kaydettiğiniz başarımlar, bu oyunu oynayan öbür arkadaşlarınız, en tanınan rehberler, haberler ve çok daha fazlası burada gösterilir.

Yeni “Notlar” uygulaması, oynadığınız oyunla ilgili notlar alabilmenize imkan tanır. Varlıklı metin biçimlendirme, oyun başına birden fazla not alabilme üzere özelliklere sahiptir hatta çevrimdışı modda da kullanılabilir. Bu notlar oyun başına kaydedilir ve giriş yaptığınız öteki bilgisayarlarla eş zamanlanır. Notlara Steam oyun içi arayüzü dışından, oyunun detaylar sayfasından da erişebilirsiniz.

Ayrıca arayüzden pencereleri sabitleme özelliği de ekledik. Bu sayede oyun içindeyken bu pencereler oyunun üstünde görünür. Şeffaflık seviyeleri ayarlanabilir ve sırf pencerenin içerikleri sabitlenir (başlık çubuğu ve öteki ikincil arayüzler hariç). Bu yeni fonksiyonellik notlar, rehberler, tartışmalar ve web tarayıcısında kullanılabilir (Evet, sahiden isterseniz oyun oynarken sinema izleyebilirsiniz.)

Meral Erden: İşte Yeni Steam Arayüzü! (Video) 5

Bildirimler

Steam istemcisi bildirimleri artık daha varlıklı ve kullanışlı. Yeşil buton artık yalnızca sizin için nitekim değerli bir şey olduğunda yanacak. Tepsi görünümü sırf yeni bildirimleri içerir ve eski bildirimlerin kronolojik olarak gösterildiği bir sayfaya giden “Tümünü görüntüle” seçeneği de vardır.

Meral Erden: İşte Yeni Steam Arayüzü! (Video) 7

Ekran İmgesi Yöneticisi

Ekran imgesi yöneticisi büsbütün yenilenerek daha süratli bir hâle getirildi. Büyük yahut küçük fotoğraflardan seçebilir, ekran manzaralarını oyuna nazaran yerine en son kaydedilenlere nazaran görüntüleyebilir ve hem çevrimiçi hem de mahallî ekran imgelerinizi yönetebilirsiniz.

Meral Erden: İşte Yeni Steam Arayüzü! (Video) 9

Mac ve Linux

Bu güncellemedeki teknik çalışma tıpkı vakitte Steam’in Mac ve Linux sürümlerine donanım hızlandırmayı ekleyerek bu sürümleri Windows sürümüyle birebir düzeye getiriyor. Böylelikle animasyonlar, kaydırma ve arayüz daha süratli olacak. Linux kullanıcıları yeni istemciyi çabucak deneyebilirler! Mac kullanıcılarının birkaç hafta daha beklemesi gerekecek çünkü istemciyi herkesin test edebileceği bir hâle getirmek üzerinde çalışıyoruz.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar