Salı, Haziran 25, 2024
Ana SayfaDonanımIntel İşlemcilerin 'i' İsmi Değişiyor

Intel İşlemcilerin ‘i’ İsmi Değişiyor

Dünyanın en büyük işlemci üreticilerinden Intel’in radikal bir değişiklik yapmak üzere olduğu ortaya çıktı. Şirketin “Meteor Lake” olarak isimlendirdiği ve önümüzdeki aylarda piyasaya süreceği yepyeni işlemcileri, yıllardır kullanılmakta olan “i” takısını kaldıracak. Yani nesil nesil Intel işlemciler i3, i5, i7, i9 gibi isimlere sahip olmayacak.

Intel’in radikal kararı, yaklaşmakta olan bir işlemcinin test edildiği Ashes of Singularity isimli oyunun veritabanında yer almasıyla başladı. Söz konusu işlemci “Intel Core Ultra 5 1003H” olarak markalandırılmıştı. İşte bu bilginin peşine düşen Tom’s Hardware, Intel’in ağzındaki baklayı çıkarmayı başardı. Intel, detay vermemiş olsa da bu gelişmeyi doğruladı. Yani Intel’in bundan sonra piyasaya süreceği işlemcilerde “Core i” yerine “Core Ultra” takısı yer alacak.

Birkaç hafta içerisinde netleşecek!

İnanç Can Çekmez: Intel İşlemcilerin 'I' İsmi Değişiyor 1

Markalandırma stratejisinde değişiklikler yapıyoruz.” diyen bir Intel sözcüsü, “Önümüzdeki haftalarda bu heyecan verici değişikliklerle ilgili daha fazla ayrıntı sağlayacağız.” ifadelerini kullanarak bu gelişme ile ilgili sona gelindiğini de itiraf etmiş oldu. Intel’in yapacağı açıklamalar, yeni isimlendirme stratejisini çok daha iyi bir şekilde anlamamızı sağlayacak.

Peki Intel Core Ultra 5 1003H neler sunuyor?

İnanç Can Çekmez: Intel İşlemcilerin 'I' İsmi Değişiyor 3

Intel’in yaklaşmakta olan işlemcisinin Ashes of Singularity veritabanındaki verileri, bu işlemcinin 18 çekirdekli bir yapıda olacağını gözler önüne seriyor. Ayrıca buna eşlik eden 18 mantıksal çekirdek de bulunacak. Ancak işlemcinin neler sunacağına ilişkin diğer bilgilere henüz sahip değiliz. Yılın ikinci yarısında piyasaya sürülmesi beklenen yeni işlemciler için gerçekleştirilecek lansman, tüm bu bilinmezleri ortaya çıkaracak.

Kaynak:  Webtekno

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar