Salı, Haziran 25, 2024
Ana SayfaOyunKrafton 1. çeyrekte rekor kırdı!

Krafton 1. çeyrekte rekor kırdı!

Şirket, üç ayda çeyrek bazda %13.7, yıllık bazda ise %3’lük artışlarla toplam 538.7 milyar KRW (407.8 milyon ABD Doları) rekor satış kaydetti. Faaliyet Kârı çeyrek bazda %124.3 artarak 283 milyar KRW’ye (214.2 milyon ABD Doları) ulaşırken, İşletme Kâr Marjı da (OPM) %53 ile oranında arttı. Net Kârı 267.2 milyar KRW (202,2 milyon ABD Doları) olan firma çeyrek bazda kâr ederken, Net Kâr Marjının da %50 olmasını sağladı.

Meral Erden: Krafton 1. Çeyrekte Rekor Kırdı! 1

2023, 1. ÇEYREK KARLARININ ÖZETİ

  • Satışlar: 538.7 milyar KRW (407.8 milyon USD)
  • İşletme Kârı: 283 milyar KRW (214.2 milyon USD)
  • Net Kâr: 267.2 milyar KRW ($202.2 milyon USD)

FAKTÖRLER

KRAFTON’un amiral gemisi oyunu PUBG: BATTLEGROUNDS, PC ve konsol oyun içi satışlarında tüm vakitlerin en yüksek düzeyine ulaştı. PC satışları çeyrek bazda %28, yıllık bazda %68 artarak toplam satışların %33’ünü oluşturdu. Mart ayında PUBG’nin 6. yıl dönümünü kutlayan geliştirme grubu, Arcade modundaki iyileştirmeler, yeni bir Klan sistemi, çeşitli marka iş birlikleri ve yeni harita sürümü dahil olmak üzere çeşitli güncellemelerle ivmeyi muhafazayı planlıyor.

KRAFTON’un taşınabilir kısmı de PUBG MOBILE’da kullanıcıların kendi haritalarını oluşturmasına imkan tanıyan bir sandbox modu olan World of Wonder’ın Q1 tanıtımıyla büyüme kaydetti. Şirket; Marvel, Netflix, Tesla’nın da ortalarında bulunduğu, evvelki oyun içi aktivasyonların muvaffakiyetini temel alan global markalarla yeni skin lansmanları ve daha fazla iş birliği yoluyla ikinci çeyrekte para kazanma verimliliğini artırmayı planlıyor.

İLERİYE DÖNÜK

KRAFTON, yaratıcılığı keşfedip kendi geliştirdiği oyunlar ve azınlık payı yatırımları yoluyla büyümeyi ölçeklendirerek global bir yayıncı olarak rolünü genişletmek için stratejik olarak çalışıyor. Şirket, KRAFTON ile bağımsız stüdyolar ortasında sağlıklı bir bağlantı sistemi kurmanın yanı sıra kapsamlı inceleme ve test içeren bir üretim süreci geliştirmeye odaklanıyor.

2023’ün başlarından bu yana KRAFTON, şirket içi oyun geliştirme ve azınlık yatırımı yoluyla global ikinci parti yayıncılık yeteneklerini teminat altına almaya odaklandı. Şirket, ekosisteminde geliştirilmekte olan 24 proje sınırını daha uygun desteklemek için sanal bir tertip oluşturmayı planlıyor.

KRAFTON ayrıyeten oyun geliştirme müddetini kısaltmak için derin öğrenme teknolojilerini araştırmaya ve proaktif yatırımlarla oyunlardaki çeşitli özellikleri uygulamaya kararlıdır. Son vakitlerde, KRAFTON’un Derin Öğrenme Departmanı tarafından yayınlanan makaleler üst seviye konferanslara kabul edildi ve şirket, oyunlarda iş birliğine dayalı oynanışı mümkün kılan teknolojileri uygulamaya başladı.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar