Perşembe, Temmuz 18, 2024
Ana SayfaDonanımLG, OLED panel gelişimi için enteresan bir karar verdi

LG, OLED panel gelişimi için enteresan bir karar verdi

LG Display, küresel ekran teknolojisi bölümünde öne çıkan bir oyuncudur. Ekran teknolojileri geliştirmekte, üretmekte ve satmaktadırlar. Bilhassa OLED ve LCD teknolojilerine odaklanmışlardır. LG Display, akıllı telefonlardan tablet ve televizyonlara, otomotiv ekranlarına kadar birçok uygulama için ekran sağlar.

Kore Herald’den alınan son bir rapora nazaran; LG Display ve LG Chem, iki büyük şirket, OLED ekranlar için p-tipi dopant isminde kritik bir gereç ürettiler. Bundan evvel bu malzemeyi başka ülkelerden satın almak zorundaydılar. LG Display için bu, ülke içinde daha fazla OLED parçası üretmeye çalıştıkları için büyük bir adımdır. Geçen yıl lokal tedarikçilerden aldıkları materyal ölçüsünü %58’den %64’e çıkardılar.

Dopantlar, OLED’lerin işleyişini değiştirir. P-tipi dopantlar, bu gereçlerden biri, OLED’lerin eşit parlaklıkta yanmasına, daha az güç tüketmesine ve daha uzun müddet dayanmasına yardımcı olur. Lakin kimi p-tipi dopantlar hava ile kolaylıkla ziyan görebilir.

Bu yeni muvaffakiyet, LG Display ve LG Chem ortasında 10 yıllık bir işbirliğinin sonucudur. LG Display materyalin tasarımı üzerine çalışırken, LG Chem onu üretti. Yeni materyalleri, daha evvel satın aldıkları materyal kadar uygun çalışıyor. LG Display’deki bir yönetici olan Yoon Soo-young, birinci büyük OLED televizyonlarını 2013’te piyasaya sürdüklerinden bu yana kendi ana materyallerini üretme üzerine çalıştıklarını söyledi. Bu yeni gereç, daha parlak ve daha uzun ömürlü yeni bir OLED çeşidi için daha da değerlidir.

LG, OLED panel gelişimi için farklı bir karar verdi

Kendi p-tipi dopantlarını üreterek, LG Display, tedarik zincirini güzelleştirmeyi, fikirlerini muhafazayı ve OLED pazarında önde olmayı umuyor. 2023 başında LG, Sony ve Samsung’dan daha büyük bir hisseye sahip olarak global OLED TV pazarında en büyük hisseye sahipti.

LG Display, bu yeni malzemeyi gelecekte farklı boyutlarda OLED panellerinde kullanacak. LG Display’deki öbür bir yönetici olan Lee Hyun-woo, gereçleri lokal olarak üretmenin ve satın almanın onları OLED pazarında öne çıkardığını belirtti. Bilhassa LG’nin Apple ile muhtemel işbirliğini düşündüğümüzde, OLED teknolojisinde bu gerçek yönlendirilmiş ve teknolojik ilerlemenin büyük bir gelişme olduğunu söyleyebiliriz.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar