Perşembe, Temmuz 25, 2024
Ana SayfaMobilMediaTek Dimensity 7050 Tanıtıldı: İşte Özellikleri!

MediaTek Dimensity 7050 Tanıtıldı: İşte Özellikleri!

Piyasaya sürdüğü mobil işlemcilerle özellikle de orta segmentin kralı haline gelen MediaTek, düzenlediği bir etkinlikte 5G destekli yeni işlemcisi Dimensity 7050’yi tanıttı. 6 nm üretim sürecinden geçen bir işlemci olarak karşımıza çıkan Dimensity 7050, geçtiğimiz yılın sonlarında tanıtılan MediaTek Dimensity 1080‘in yeniden yapılandırılmış bir versiyonu.

MediaTek, orta segment telefonlarda kullanılacak işlemcisinde daha çok verimlilik ve performans artışlarına odaklanmış durumda. Öyle ki bu işlemcide 2,6 GHz’ye kadar çalışabilen iki adet Arm Cortex-A78 çekirdeği bulunuyor. İşlemciye entegre Arm Mali-G68 GPU, özel optimizasyonlar sayesinde oyun kaynaklı enerji tüketimini minimalize ediyor.

4K HDR video çekimleri yapılabilecek!

İnanç Can Çekmez: Mediatek Dimensity 7050 Tanıtıldı: İşte Özellikleri! 1

200 MP’ye kadar kamera kurulumlarına destek veren MediaTek Dimensity 7050, 4K HDR video çekimlerine de destek sağlıyor. Ayrıca bu işlemcideki MediaTek APU 550 ile yapay zekanın tüm nimetlerinden faydalanılabilecek. 

MediaTek’in yeni işlemcisi, 120 Hz FHD+ çözünürlükteki ekranlarla birlikte kullanılabilecek. Üstelik MediaTek’in özel bir teknolojisi, ekran yenileme hızının hangi kullanım koşullarında ne kadar olması gerektiğini otomatik olarak belirleyecek. Böylelikle telefon, 120 Hz’de bile aslında sürekli olarak 120 Hz çalışmayacak. Kullanıcı pürüzsüz deneyim yaşarken, enerji tüketimi minimalize edilecek. Bu arada; yeni işlemcinin LPDDR5 ve LPDDR4x RAM ile UFS 3.1 ve UFS 2.1 depolama teknolojilerini desteklediğini belirtelim.

İnanç Can Çekmez: Mediatek Dimensity 7050 Tanıtıldı: İşte Özellikleri! 3

MediaTek, mobil oyunseverleri memnun edecek özel çalışmalar da yaptı. Wi-Fi 6 teknolojisini destekleyen mobil işlemci, kusursuz oyuncu deneyimi için özel optimizasyonlar sunuyor. Ayrıca “5G HSR” olarak isimlendirilen özel bir teknoloji, hücresel veri kullanımı sırasında da en iyi oyun deneyimini sunuyor. Tüm bunlara ek olarak; bu işlemcinin uydularla iletişim kurmasını sağlayan GNSS teknolojisine sahip olduğunu da belirtelim.

MediaTek, yeni işlemcinin ilk kez hangi telefonda kullanılacağını açıklamadı. Ancak bununla ilgili edinilmiş olan bilgiler var. MediaTek’in yeni işlemcisinin ilk kez Realme 11 serisinde kullanılması bekleniyor.

Kaynak:  Webtekno

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar