Cumartesi, Nisan 20, 2024
Ana SayfaYapay ZekaMeta, Bu Sefer ChatGPT'ye Tam Anlamıyla Rakip Olacak: Dil Modelini Ticari Kullanıma...

Meta, Bu Sefer ChatGPT’ye Tam Anlamıyla Rakip Olacak: Dil Modelini Ticari Kullanıma Açacak!

Kasım 2022’de yayınlanan OpenAI’ın sohbet botu ChatGPT’nin ardından tüm teknoloji devleri, yapay zekâ üzerine çalışmalarını hızlandırdı. Bu şirketlerden birisi de Haziran 2022’den önce adı Facebook olan Meta idi.

Meta, ChatGPT’nin yayınlanmasından sadece 3 ay sonra kendi dil modeli LLaMA’yı duyurmuştu. Ancak bu model, sadece bilimsel çalışmalar için bilim insanlarının ve araştırmacıların kullanımına açıktı. Bugünse yine Meta hakkında oldukça büyük iddialar ortaya atıldı.

Meta, dil modelinin ticari versiyonunu yayınlayacak:

Ulaş Utku Bozdoğan: Meta, Bu Sefer Chatgpt'Ye Tam Anlamıyla Rakip Olacak: Dil Modelini Ticari Kullanıma Açacak! 1

The Financial Times tarafından paylaşılan habere göre Meta, çok yakında yapay zekâ modelinin ticari versiyonunu da piyasaya sürecek. Bu versiyon, girişimler ve şirketlerin özelleştirilmiş yapay zekâ teknolojilerini kendi teknolojilerine entegre etmelerine imkân kılacak.

Tabii bir diğer deyişle Meta, OpenAI’ın ChatGPT’si ile artık başa baş bir rekabete girecek. Şirket, iddia hakkında henüz bir doğrulama veya yalanlama yapmadı. Ticari yapay zekânın ne zaman yayınlanacağına dair de bir bilgi paylaşılmadı.

Aynı şekilde bu yapay zekânın sadece iş ortaklıklarına mı açık olacağı yoksa ChatGPT gibi herkes tarafından mı kullanılabileceği detayı da bilinmiyor. Ancak Meta, ChatGPT ile sadece gelir olarak değil, bilinirlik olarak da rekabet etmek istiyorsa ikinci seçenek daha mantıklı olacaktır.

Meta, sadece LLaMA değil, metinden müzik üretebilen MusicGen’i de duyurmuştu:

Kaynak:  Webtekno

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar