Cumartesi, Temmuz 20, 2024
Ana SayfaSosyal MedyaMeta, İsrail - Hamas savaşı üzerine yapılan paylaşımlardan tasa duymuyor

Meta, İsrail – Hamas savaşı üzerine yapılan paylaşımlardan tasa duymuyor

Bu, AB’nin düzenleyici komiseri Thierry Breton’un Meta CEO’su Mark Zuckerberg’e yanlış bilgi tasaları ve AB’nin Dijital Hizmetler Kanunu’na (DSA) uyumluluk hakkında sert bir mektubunun akabinde geldi. Şirketin karşılık vermek için 24 saati vardı.

Meta, yaptığı açıklamada, İbranice ve Arapça bilen uzmanların yer aldığı, daima gelişen bir operasyon merkezi oluşturduğunu belirterek, “Cumartesi günü Hamas’ın İsrail’e düzenlediği terör saldırısı ve İsrail’in Gazze’deki yansısından bu yana şirketimiz genelinde uzman takımlar çalışıyor. Alanda meydana gelen değerli gelişmelere ışık tutmak için insanların uygulamalarımızı kullanma yeteneğini korurken platformlarımızı günün her saati izliyoruz.” dedi. Meta, bu yeni heyetimin içeriği kaldırmalarına ve yanlış bilgilerle daha süratli uğraş etmelerine imkan sağladığını tez ediyor.

Meta, İsrail – Hamas savaşı üzerine yapılan paylaşımlardan tasa duymuyor

Meta’nın, Hamas’ın terör saldırısını takip eden üç gün içinde İbranice yahut Arapça 795.000’den fazla farklı içeriği ele geçirdiği ve bunları kaldırdığı yahut rahatsız edici bir etiketle işaretlediği bildirildi. Tehlikeli Kuruluşlar ve Bireyler siyasetini ihlal ettiği gerekçesiyle, çatışmadan evvelki iki aya kıyasla bu iki lisanda her gün yedi kat daha fazla içerik kaldırıldı.

Bu adımların Breton’u tatmin edip etmeyeceği bilinmeyen. Breton, X’in sahibi Elon Musk’a da benzeri bir mektup gönderdi. X daha sonra güncellenen siyasetlerin bir taslağını yayınladı ancak AB, DSA’ya uygunluğuna ait bir soruşturma yürütmeye karar verdi.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar