Pazartesi, Şubat 26, 2024
Ana SayfaDonanımApple nihayetinde keyifli sona ulaştı

Apple nihayetinde keyifli sona ulaştı

Bir müracaatta Caltech, davayı önyargılı bir halde reddettiğini, yani tekrar açılamayacağını söyledi.

Kapışma yıllar içinde birkaç dönüş aldı. Caltech başlangıçta milyonlarca iPhone, iPad, Watch ve Broadcom çipli öteki Apple aygıtlarının Wi-Fi tabanlı patentlerini ihlal ettiğini sav ediyordu. Enstitü başlangıçta 1,1 milyar dolarlık bir heyet kararı aldı; Apple, Caltech’e 837,8 milyon dolar, Broadcom’a ise 270,2 milyon dolar daha ödeme kararı verdi.

Ancak Apple temyize başvurdu ve federal temyiz mahkemesi, para cezasını “yasal olarak desteklenemez” olarak nitelendirerek kararı bozdu. Yargıç bilhassa Caltech’in birebir yongalar için hem Broadcom hem de Apple ile lisans pazarlığı yapabileceği tarafındaki argümanını reddetti.

Apple sonunda memnun sona ulaştı

Jüri daha sonra yeni bir duruşma yapılmasını emretti lakin tıpkı vakitte özgün heyetin Apple ve Broadcom’un iki Caltech patentini ihlal ettiği tarafındaki bulgularını da onayladı. Duruşmanın bu haziran ayında yapılması gerekiyordu fakat süresiz olarak ertelendi. Taraflar geçen ağustos ayında mahkemeye “potansiyel bir anlaşmaya” vardıklarını söylediler fakat diğer rastgele bir bilgi açıklamadılar.

Teknoloji, 802.11n ve 802.11ac Wi-Fi standartları için hayati değer taşıyor lakin mucidi, patentlerin (veri transfer teknolojisiyle ilgili) yepyeni olarak Wi-Fi için tasarlanmadığını söyledi. Yakın vakitte gelecek iPhone’lar ve başka eserler için çip sağlamak üzere 15 milyar dolarlık bir mutabakat imzalayan Broadcom, büyük bir Apple tedarikçisi olmaya devam ediyor. Caltech yakın vakitte Samsung’a karşı emsal bir dava açtı ve hala Microsoft, Dell ve HP ile bekleyen Wi-Fi patent davaları bulunuyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar