Salı, Ekim 3, 2023
Ana SayfaİnternetMicrosoft, Bing yapay zekasına büyük yenilikler ekledi

Microsoft, Bing yapay zekasına büyük yenilikler ekledi

Şinasi Kaya: Microsoft, Bing Yapay Zekasına Büyük Yenilikler Ekledi 1 Microsoft bugün Bing sohbet robotu için fotoğraf ve görüntü cevapları, restoran rezervasyonları, sohbet geçmişi ve daha akıllı Microsoft Edge entegrasyonu ile büyük bir güncelleme yayınladı. Bu yeni özellikler birebir vakitte Microsoft’un Bing Sohbet’i özelden genel önizlemeye taşıyarak herkesin deneyebileceği bir hale getirmesiyle birebir vakte denk geliyor.

Bing AI otomatik sinema açacak ve rezarvazyon yapacak

Belki de en büyük yenilik Bing Sohbet ve Edge’deki yeni Eylemler (Actions) özelliği. Artık siteler ortasında ileri geri gezinmek zorunda kalmadan vazifeleri tamamlamak için Microsoft’un Bing yapay zekası kullanabilecek. Yani Bing, sorgularınızda bir restoran öneriyorsa sizin için uygun bir rezervasyon zamanı bulabilir ve tüm bunları sohbet arayüzünde yapmanıza yardımcı olabilir. Bu tıpkı zamanda Edge üzerinden de çalışıyor. Yani sinema arıyorsanız, Bing AI’dan sizin için oynatmasını isteyebilirsiniz. Bing otomatik olarak hakikat hizmeti seçecek ve sineması oynatmaya başlayacak. Şimdilik yayınlanan videoda Apple TV gösterildi ancak ilerleyen devirlerde öbür servisler de eklenecektir.

100 yeni lisan desteği

Bir öteki kıymetli yenilik Bing Sohbet içindeki fotoğraf ve görüntü arama sonuçları. Yakında Bing Sohbet’te yaptığınız aramalarda saha fazla görsel yahut görüntü içeriği sunulacak. Microsoft ayrıyeten Bing Image Creator‘ı 100’den fazla lisana genişletiyor. Bu lisanların ortasında Türkçe lisanı de bulunuyor.

Microsoft ayrıyeten Bing Sohbet için en çok talep edilen bir özelliği de ekliyor: Geçmiş. Bu yeni özellik ile mevcut aygıt yahut öbür aygıtlardaki sohbet geçmişine ulaşılabilecek. Microsoft ayrıyeten Bing Sohbet’e dışa aktarma ve paylaşma özellikleri eklemeyi planlıyor, böylelikle bir sohbetin içeriğini Twitter’da paylaşabilir yahut hatta bir Word dokümanına taşıyabilirsiniz. Microsoft ayrıyeten evvelki sohbet geçmişindeki bağlamı yeni konuşmalara taşıyarak bu sohbet oturumlarını kişiselleştirmeyi de deniyor.

Bing Sohbet’ eklenti takviyesi geliyor

Bu özellikler Edge tarayıcının kenar çubuğunda bulunan Bing simgesindeki birebir Sohbet penceresine de eklenecek. Ayrıyeten bu kısımdaki ton seçenekleri de geliştirilecek. Edge taşınabilir ilerleyen devirlerde sayfa bağlamını da destekleyecek, böylelikle masaüstü sürümündeki kenar çubuğuna misal biçimde Bing Sohbet’te bulunduğunuz sayfa hakkında sorular sorabileceksiniz.

Bu özelliklerin yanı sıra Microsoft, Bing Sohbet’i eklenti dayanağıyla üçüncü taraflara da açıyor. Bu yeni özelliklerin birçoklarında olduğu üzere, eklenti takviyesinin tam olarak ne vakit kullanıma sunulacağı muhakkak değil, fakat Microsoft, Bing Actions rezervasyon özelliği için OpenTable, görselleştirmeler için Wolfram Alpha ve geliştiricilerin Bing Sohbet’e bağlanmasına müsaade vermek için OpenAI ile çalıştığını söylüyor.

Microsoft’un tüm yeni Bing duyurularını Google’ın yıllık I/O geliştirici konferansından yalnızca bir hafta evvel yapması da ilgi alımlı. Google, Bard sohbet robotunu Mart ayı sonunda erken erişime açtı ve geçen ay kod ve fonksiyon takviyesini ekledi. Google, Bing ve ChatGPT tehdidine cevap vermek için çabalıyor. Önümüzdeki hafta gerçekleştirilecek olan I/O geliştirici konferansı Google ve yapay zeka için kritik olacak.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar