Cumartesi, Temmuz 20, 2024
Ana SayfaOyunOyun için en çok tercih edilen işletim sistemi açıklandı

Oyun için en çok tercih edilen işletim sistemi açıklandı

Windows, teknoloji dünyasında tekelliği konusunda kafalarda herhangi bir soru işareti olmayan birkaç markadan biri. Bugüne kadar yapılan birçok analiz ve araştırmanın bizlere gösterdiği sonuçlara göre, Windows işletim sistemi bilgisayar dünyasının tartışmasız lideri. Oyun dünyasının en önemli platformlarından biri olan Steam istatistikleri konusunda bir açıklama yapan Valve’de bu durumu bir kez daha kanıtlamış oldu.

Valve’den yapılan açıklamaya göre Steam kullanıcılarının %96’sından fazlası bu portala bir Windows cihazı üzerinden bağlanıyor. Geriye kalan kullanıcıların %2,45’lik kısmını ise Apple’ın macOS işletim sistemini tercih edenler oluşturuyor. Hal böyle olunca da tek rakibi kendisi olan Windows, kendi sürümleri arasındaki rekabete odaklanıyor.

Oyun için en çok tercih edilen işletim sistemi açıklandı

Steam verilerine göre, her ne kadar geçtiğimiz aya göre %2,63’lük bir düşüş olsa da, toplam %71,26’lık payıyla Windows 10 halen en çok tercih edilen Windows sürümü olma özelliği taşıyor. Bu sürümü %21,23’lük payıyla Windows 11 takip ederken, en güncel versiyonun kullanıcı sayısını bir önceki aya göre %1,64 arttırması Microsoft’u memnun eden bir gelişme olarak değerlendirildi.

Veriler içerisinde en tuhaf olanı ise Windows 7’den geldi. Emektar işletim sisteminin genel toplam içerisindeki payının %3’ün biraz üzerinde seyretmesi normal karşılanırken, asıl şaşırtıcı kısımsa Windows 7 kullanıcı sayısının bir önceki aya göre %0,60 oranında artış göstermesi oldu.

Kaynak:  Teknolojioku

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar