Pazar, Nisan 21, 2024
Ana SayfaOyunPAC-MAN MUSEUM+ İnceleme

PAC-MAN MUSEUM+ İnceleme

Bir arcade makinesinde oynadığım ilk oyundu Dobişko. O da neymiş demeyin. Tüm zamanların en iyi arcade oyunu olduğu inkar edilemez Pac-Man, Türkiye’de Dobişko ismiyle girmiş ve popüler olmuştu. 40 yılı aşkın bir süredir de popüler kültüre damgasını vurmuş durumda. O dönem şiddet içeren oyunlarla dolu arcade salonlarını erkek tekelinden kurtarmak ve özellikle kızlar hedeflenerek ailelere daha uygun bir oyun olması için düşülmüştü. Geliştiricisi Toru Iwatani, Namco için çalışmaya geldiğinde sadece 22 yaşındaydı ve üstelik herhangi bir bilgisayar programcılığı veya grafik tasarım eğitimi de almamıştı. Ama yine de bir efsane oluşturmayı başardı. Iwatani, Pac-man karakterini Japonca ağız anlamına gelen kare bir harfi yuvarlayıp, bir parçası yenmiş pizza diliminden de ilham alarak tasarlamıştı. Bilmeyenler için peşimizdeki 4 hayaletin adlarının Inky, Blinky, Pinky ve Clyde olduğu bilgisini de ekleyip gelelim oyuna.

Şinasi Kaya: Pac-Man Museum+ İnceleme 1

Bandai Namco, PAC-MAN Museum+’ı oyunun 42. yıl dönümünü kutlamak için hazırlamış. Biraz tuhaf bir yıl dönümü yılı olsa da gerçekte bu derleme, aslında 2014’deki PAC-MAN MUSEUM’un bir tür devamı ya da remake’i niteliğinde. Yeni pakete bir önceki PAC-MAN MUSEUM’a ek olarak 5 yeni başlık eklenirken ne yazık ki Ms. Pac-Men çıkarılmış. Toplam 14 PAC-MAN başlığı içeren bu derleme ile oyun kütüphanenizdeki PAC-MAN eksiği de artık giderilmiş olur umarız.

Şinasi Kaya: Pac-Man Museum+ İnceleme 3

Artık kendi PAC-MAN arcade salonumuz var
PAC-MAN MUSEUM+’da elbetteki bir PAC-Man’i kontrol ediyoruz. Ancak en başta bir oyunun içinde değil kendimize ait bir arcade salonu içindeyiz. Salonda 8 farklı arcade makinesi bulunuyor. 7 farklı PAC-MAN oyunu içeren ücretsiz dolabın dışında kalan 7 oyun için de birer tane var. Bu arcade salonunuzu sadece kozmetik olsa da kişiselleştirebilmeniz de güzel bir detay olmuş. Kişiselleştirmek için kullanabileceğiniz eşyaları yine salonunuza yerleştirilmiş otomatlardan oyun içi kazandığınız puanlarla satın alabiliyorsunuz.

Şinasi Kaya: Pac-Man Museum+ İnceleme 5

PAC-MAN en çok, hayaletler tarafından kovalandığı bir labirentte “nam nam” sesleri eşliğinde yediği kurabiyeler olan ilk oyunuyla tanınıyor. Ancak geçtiğimiz 42 yıl boyunca, oyun çok çeşitli türlere yayılan düzinelerce farklı şekilde de karşımıza çıkmıştı ki bunlardan önemli olanları bu koleksiyon içinde oynayabiliyorsunuz. Benim gibi bunları oynayarak büyümüş olan ve yeni nesil konsollarında eski oyunları oynamanın yeni yollarını arayan PAC-MAN hayranları için bu büyük bir şans. Tüm PAC-MAN oyunlarını oynamak için bazılarının kilidinin açılması gerekiyor ve bu genellikle farklı bir PAC-MAN oyununu birkaç kez oynayarak gerçekleşiyor. Kilit açma kriterleri oyunların başlarında belirtilmiş ve tamamlamak da gerçekten çok kolay.

Şinasi Kaya: Pac-Man Museum+ İnceleme 7

En iyi PAC-MAN oyunu hangisi?
Aslında kişiden kişiye değişir elbette ama bizce bu derlemenin öne çıkan oyunları arasında PAC-MAN, PAC-MANIA, PAC-MAN 256 ve PAC-MAN CHAMPIONSHIP EDITION yer alıyor. Bunların hepsi, standart PAC-MAN konseptinin varyasyonları. Bununla birlikte, PAC-ATTACK, PAC-IN-TIME PAC-LAND ve PAC’N ROLL REMIX gibi oyunları daha önce hiç oynamamıştık. Oldukça garip kontrolleri olduğunu da belirteyim. Dahil edilen tüm oyunlar, oyun içi menüden erişilen görevlere sahip yani boş boş oynamıyorsunuz. Bu görevler, kaç hayalet öldürdüğünüzden ne kadar yüksek bir puan alabileceğinize kadar değişiyor.

Şinasi Kaya: Pac-Man Museum+ İnceleme 9

Oyunculara bu oyunları tekrar oynamayı gerçekten teşvik etmek için görünüşte ulaşılabilir bazı zorluklar da sunulmuş. Ancak bazı görevleri başarmak gerçekten imkansız gibi görünüyor. Ms. PAC-MAN’in başlangıçta PAC-MAN MUSEUM için DLC olarak mevcut olduğunu ancak PAC-MAN MUSEUM+’da bulunmadığını belirtmiştik. Ms. PAC-MAN’e yapılan tüm referanslar ve dâhil edilen başlıklardan temizlenmiş. Muhtemelen devam eden bir yasal anlaşmazlıktan kaynaklanıyordur.

Şinasi Kaya: Pac-Man Museum+ İnceleme 11

Sonuç
PAC-MAN MUSEUM+, çoğu hayranın muhtemelen daha önce oynadığı veya önceki derlemelerde satın aldığı PAC-MAN oyunlarının bir başka derlemesi. Kötü bir oyun karışımı değil ve Pixels filminden sonra kızıma bu klasik PAC-MAN oyunlarını göstermenin eğlenceli bir yolu oldu. Umarız 50. yıl dönümünde daha iyi, daha eksiksiz bir koleksiyon ile karşımıza çıkarlar. Yeni nesilseniz ve PAC-MAN’de yeniyseniz, bu harika bir giriş noktası olabilir. Eğer sıkı bir hayransanız da jeton derdi olmadan can attığınız PAC-MAN oyunlarını özgürce oynayabilirsiniz. Daha önceki derlemeye sahipseniz çok da gerekli olmayabilir. Xbox sahibiyseniz zaten uzun bir süre Xbox GamePass ile ücretsiz oynayabileceksiniz. Bu arada keyfini çıkarabilirsiniz. Yaşasın Dobişko!

70

Dağıtım: Bandai Namco Games
Geliştirici: Bandai Namco Games
Platform: Xbox Series S/X, Xbox One, PC, PS5, PS4, Switch
Tür: Arcade,Toplama
Web: https://en.bandainamcoent.eu/pac-man/pac-man-museum

Kaynak:  Chip

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar