Cuma, Eylül 29, 2023
Ana SayfaOyunRaspberry Pi Modülüyle Gelen Taşınabilir Konsol: Lyra+

Raspberry Pi Modülüyle Gelen Taşınabilir Konsol: Lyra+

Avuç içi oyun konsolları son dönemde hızla piyasaya yayılmaya devam ediyor. Nintendo Switch’in ardından Steam Deck rüzgarı esmeye başladı. Bunun yanında AYANEO, GPD Win Max, ONEXPLAYER, Loki ve AOKZOE gibi sayısız taşınabilir oyun konsolu gördük. Kitle fonlamasıyla birlikte Kickstarter’da karşımıza çıkan Lyra+ ise temelde çok farklı bir konsol.

Diğerlerinden farklı olarak, konsol gücünü Raspberry Pi Compute Module 4’ten alıyor. Yani doğrudan oyun oynamak yerine akış platformları veya emülatörler için üretilmiş bir makineden bahsediyoruz. Orijinal Lyra, 2019’da kitle fonlaması ile finanse edildi ve kalbinde bir Pi Compute Module 3 vardı. Yeni model, 4 GB RAM’e sahip Pi Compute Module 4’ü kullanıyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Raspberry Pi Modülüyle Gelen Taşınabilir Konsol: Lyra+ 1

Bununla birlikte, IPS dokunmatik ekranın boyutu 7 inç’e yükseldi, pil kapasitesi iki katına çıktı ve çift analog kontroller de dahil olmak üzere farklı geliştirmeler yapıldı. Lyra+, Raspberry Pi OS’yi çalıştırıyor ve Steam Link, Moonlight ve PS Remote Play gibi yazılımlara sahip. Ayrıca Google Stadia ve Xbox Cloud Gaming ile de uyumlu. Öte yandan, retro konsolların heyecanını yeniden yaşamak için RetroPie için destek sunuluyor.

Peki fiyat ne alemde? İlk kez piyasaya çıkan Lyra 180 dolarlık fiyat etiketine sahipti. Lyra+ ise önemli bir artış görürken 380 dolarlık fiyat etiketiyle ön siparişe açıldı. Tam sürümün ise 560 dolarlık fiyata sahip olacağı söyleniyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Raspberry Pi Modülüyle Gelen Taşınabilir Konsol: Lyra+ 3

Lyra+ iki versiyonda mevcut: kendi oluşturduğunuz bir kit ve tamamen monte edilmiş bir cihaz. Bir projeye kitle fonlaması sağlandığında bitme garantisi olmadığını hatırlatalım. Kitle fonlu projeleri desteklemek bir nevi yatırıma benziyor. Projeye inanır ve başarılı olmasını isterseniz ödeme yapabilirsiniz, yani perakende bir ürün almaktan çok farklı.

Kaynak:  Technopat

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar