Salı, Haziran 25, 2024
Ana SayfaYazılımShell derin deniz petrol arama çalışmalarında yapay zeka kullanacak

Shell derin deniz petrol arama çalışmalarında yapay zeka kullanacak

İnanç Can Çekmez: Shell Derin Deniz Petrol Arama Çalışmalarında Yapay Zeka Kullanacak 1 Çok uluslu petrol ve doğalgaz şirketi Shell, derin sularda petrol arama faaliyetlerini daha da ileri düzeye taşımak için büyük data analitiği şirketi SparkCognition’ın yapay zeka tabanlı teknolojisini kullanacağını duyurdu.

Şirket, SparkCognition yapay zeka algoritmalarının Shell’in yeni petrol rezervleri arayışında büyük hacimli sismik verileri işleyeceğini ve tahlil edeceğini söyledi. Bu teknoloji tıpkı vakitte açık deniz petrol üretimini artırmak için de kullanılacak.

Keşif çalışmalarını hızlandıracak ve tasarruf sağlayacak

Shell’in inovasyon ve verimlilikten sorumlu lider yardımcısı Gabriel Guerra yaptığı açıklamada şirketin keşif bilgilerini tahlil etmek için yeni yollar bulmaya kararlı olduğunu söyledi. Ayrıyeten maksatlarının operasyonel verimliliği ve suratı arttırmanın yanı sıra üretim ve keşif muvaffakiyetini da yükseltmek olduğunu belirtti.

İnanç Can Çekmez: Shell Derin Deniz Petrol Arama Çalışmalarında Yapay Zeka Kullanacak 3

Yeni süreç keşif çalışmalarını dokuz aydan dokuz güne indirebilir. Shell ve SparkCognition, teknolojinin olağandan daha az sismik tarama kullanarak yeraltı manzaraları oluşturacağını ve derin denizlerin korunmasına yardımcı olacağını söyledi.

Daha az sismik tarama, keşif iş akışını hızlandıracak ve yüksek performanslı bilgi süreç maliyetinden tasarruf sağlayacak. 

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar