Pazar, Mayıs 19, 2024
Ana SayfaOtomobilEski Apple çalışanı şoförsüz otomobil teknolojisini çalmakla suçlanıyor! Evet yine!

Eski Apple çalışanı şoförsüz otomobil teknolojisini çalmakla suçlanıyor! Evet yine!

Şimdi, üçüncü bir eski çalışan, Çinli bir şoförsüz otomobil şirketi için bu teknolojinin bir kısmını çalmakla suçlanıyor.

Kaliforniya’daki bir federal mahkeme, eski bir Apple yazılım mühendisi olan Weibao Wang aleyhindeki suçlamaları açığa çıkardı. Wang, otonom sistemler için donanım ve yazılım geliştiren bir grubun kesimi olarak 2016 yılında şirkette çalışmaya başladı.

İddianameye nazaran Wang, Kasım 2017’de kendi kendine giden otomobiller geliştiren Çinli bir şirketin ABD’deki bir yan kuruluşunda bir işi kabul etti lakin Apple’a işi bıraktığını söylemek için dört aydan fazla bekledi. Adalet Bakanlığı, Wang’ın Nisan 2018’de Apple’dan ayrılmasının akabinde, şirketin “çok ölçüde hassas özel ve bilinmeyen bilgiye eriştiğini” tespit ettiğini söyledi.

Eski Apple çalışanı şoförsüz otomobil teknolojisini çalmakla suçlanıyor! Evet yine!

O Haziran ayında Wang’ın Mountain View konutunda kolluk kuvvetleri tarafından yapılan bir arama sırasında “Apple’dan alınan büyük ölçüde veri” bulundu. Wang, casuslara seyahat etmeyi planlamadığını söylediği halde iddianameye nazaran o gece Çin’e geri döndü.

Wang, ticari sırları çalmak yahut çalmaya teşebbüs etmekle altı defa suçlandı. En fazla 10 yıl mahpus cezası ve her sayı için 250.000 dolar para cezası ile karşı karşıya. Fakat bu, CNBC’nin bildirdiği üzere yetkililerin Çin’de kalan Wang’ı iade edebilmesine bağlı.

Bu, eski bir Apple çalışanının Çinli kuruluşlar için otonom ticari sırları çalmakla suçlanmasının üçüncü örneği. Wang ile tıpkı vakitte Apple’da çalışan Xiaolang Zhang, geçen yıl Apple’ın araba kısmından teknoloji çalmaktan cürmünü kabul etti. Zhang, 2018’de San Jose Uluslararası Havalimanı’nda Çin’e giden bir uçağa binmeye çalışırken yakalandı.

2019’da diğer bir eski çalışan, Çin’e kaçamadan tutuklandı. Jizhong Chen’in Çinli bir şirket için şoförsüz otomobil teknolojisini çaldığı tez edildi. Chen hatasız olduğunu tez etti ve dava federal mahkemede devam ediyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar