Salı, Haziran 25, 2024
Ana SayfaYazılımRus hackerlar ABD'yi içten çökertmeye çalışıyor!

Rus hackerlar ABD’yi içten çökertmeye çalışıyor!

Pazartesi günü, Adalet Bakanlığı, berbat şöhretli Hive, LockBit ve Babuk fidye yazılımı çeteleriyle irtibatları olan bir Rus vatandaşı ve ikamet eden Mikhail Pavlovich Matveev’e karşı hata duyurusunda bulundu. Matveev’in 2020 üzere erken bir tarihte başlayarak, ABD kolluk kuvvetlerini ve sıhhat kuruluşlarını birçok defa gaye aldığı sav edildi.

Örneğin, Nisan 2021’de, Washington DC’deki Metropolitan Polis Departmanının bilgisayar sistemlerini kilitleyen bir Babuk fidye yazılımı taarruzuyla kontaklı olduğu söyleniyor. Geçen mayıs ayında, çevrimiçi takma isimleri Wazawaka, Uhodiransomwar, m1x ve Boriselcin olan Matveev’in New Jersey’de bir sıhhat STK’sını maksat alan bir Hive fidye yazılımı saldırısına karıştığı argüman edildi.

Rus hackerlar ABD’yi içten çökertmeye çalışıyor!

Ayrı bir gelişmede, Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıkları Denetim Ofisi, Matveev’e yönelik yaptırımları açıkladı. “Matveev, yasa dışı faaliyetleri hakkında sesini yükseltti. Medya röportajlarında siber kabahatleri hakkında fikir verdi, çevrimiçi hatalılara istismar kodunu ifşa etti ve Rusya’ya sadık kalması şartıyla yasadışı faaliyetlerine lokal makamlar tarafından müsamaha gösterileceğini belirtti.”

Matveev’in bağlı olduğu tez edilen fidye yazılımı çeteleri ortasında LockBit, en faal ve yıkıcı olanlardan biri. 2022’nin sonları prestijiyle kümenin makûs maksatlı yazılımı, Türkiye’deki bir Holiday Inn oteli de dahil olmak üzere en az 1.400 kurbanın bilgisayar sistemlerine bulaştı. Adalet Bakanlığı’na nazaran, çetenin üyeleri en az 75 milyon dolar fidye ödemesi aldı. Güvenlik araştırmacıları kısa müddet evvel LockBit’in yakın vakitte Mac bilgisayarları amaç almaya başladığını gösteren deliller buldu.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar