Perşembe, Temmuz 18, 2024
Ana SayfaSosyal MedyaTikTok çocuk güvenliği nedeniyle bir defa daha dava edildi!

TikTok çocuk güvenliği nedeniyle bir defa daha dava edildi!

Şikayette Başsavcı Reyes, uygulamayı “bağımlılık yaratan bir ürün” olarak nitelendirdi ve Çin merkezli ana şirket ByteDance ile olan alakası konusunda kullanıcıları yanıltmakla suçladı. Eyalet yakın vakitte ülkedeki en katı toplumsal medya maddelerinden kimilerini yürürlüğe koydu ve gençlerin toplumsal medyayı kullanması için ebeveyn müsaadesini zarurî kıldı.

Dava, TikTok’u, görüntüleri üst kaydırarak tetiklenen “dopamin manipülasyonu” sağlayan bir kumar makinesiyle karşılaştırıyor. Devlet, bu bağımlılık yapan niteliğin bilhassa genç kullanıcıların “henüz tam olarak gelişmemiş” beyni için ziyanlı olduğunu ve uygulamaya bağımlılık yaratabileceğini argüman ediyor.

Dava birebir vakitte TikTok’un Çin ile olan ilişkilerini da ele alıyor: “Kullanıcılarının (ve düzenleyicilerin) incelemesini önlemek için TikTok, Utah tüketicilerini, TikTok’un Çin merkezli ana şirketi ByteDance’in denetimi altında ve onun denetimi altında kaldığı konusunda da yanılttı.”

TikTok çocuk güvenliği nedeniyle bir defa daha dava edildi!

TikTok daha evvel bilgi güvenliğine 1,5 milyar dolardan fazla para ayırdığını belirtmiş ve Çin hükümeti ismine casusluk yaptığı tarafındaki tezleri reddetmişti. Şirket ayrıyeten yakın vakitte düzenleyicileri ve potansiyel yasakları savuşturmak gayesiyle bir Şeffaflık ve Sorumluluk Merkezi açtı.

Federal hükümet şimdi toplumsal medya platformlarına karşı somut bir adım atmadı lakin eyaletler bu hususta daha faal durumda. Utah yakın vakitte gençlerin TikTok, Snap ve öbür platformlarda hesap oluşturabilmesi için ebeveynlerin müsaade almasını gerektiren bir maddeyi kabul etti. Lakin eyalet şimdi TikTok’un kullanımını büsbütün yasaklayan Montana kadar ileri gitmedi.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar