Cumartesi, Temmuz 20, 2024
Ana SayfaBilimİşte NASA'nın Bennu asteroitinden getirdiği şey

İşte NASA’nın Bennu asteroitinden getirdiği şey

Basitçe söylemek gerekirse, ajans çeşitli boyutlardaki kayalar, toz parçacıkları ve orta büyüklükteki parçacıklardan oluşan epey geniş bir örnek koleksiyonunu geri getirdi.

Buradaki büyük haber, 4,5 milyar yıllık asteroitten alınan örneklerin beklendiği üzere sırf karbon değil, tıpkı vakitte su da içermesi. Bunlar Dünya’daki ve muhtemelen öteki her yerdeki ömrün yapı taşlarıdır, münasebetiyle bu çok kıymetli.

Uzay kayaları ve tozu, bir sürü dost canlısı uzaylı bekleyenler için sıkıcı görünse de, daha fantastik keşifler yapmak için hala çokça vakit var. Bu örnekler 25 Eylül’den bu yana gezegende bulunuyor ve birinci çalışmalar şimdi yeni başladı. NASA, parçacıkları incelemeye devam edeceklerini ve bir tıp kayıt oluşturacaklarını, böylelikle başka kuruluşlardan bilim adamlarının bir göz atmak için modül ödünç alabileceklerini söyledi. Kimi örnekler de müzelere gidiyor.

İşte NASA’nın Bennu asteroitinden getirdiği şey

Ek olarak bilim insanları, toplayıcı başlığının, teneke kutu kapağının ve tabanının dışını kaplayan “bonus asteroit malzemesinin” varlığı karşısında beğenilen bir sürpriz yaşadılar. NASA’nın Johnson Uzay Merkezi yöneticisi Vanessa Wyche, ajansın “kozmostan gelen bu kıymetli hediyeyi incelemek” için ek özel araçlarla hazır olduğunu söylüyor.

OSIRIS-REx aslında birinci olarak 2020 yılında Bennu’dan örnek aldı. Bundan sonra uzay gemisi, en sevdiğimiz, hayatı sürdüren mavi mermerin yörüngesine geri dönmeden evvel asteroidi üstten tahlil etmek için 18 ay harcadı.

Bennu, güneş sistemimizin eski bir kalıntısı; NASA’nın söylediğine nazaran, 4,5 milyar yıl evvel oluşan çok daha büyük bir asteroitin parçalanmasının akabinde 700 milyon ila 2 milyar yıl evvel oluşmuş. Methuselah’dan daha eski statüsü nedeniyle bu Bennu kesimleri, halihazırda keşfedilen karbon ve su ve gelecekteki bulgular sayesinde aslında bize Dünya’da hayatın nasıl başladığına dair bir pencere açabilir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar