Perşembe, Şubat 29, 2024
Ana SayfaOyunTekken 8'in renk körü filtresi engelli oyuncularda baş dönmesi ve migren yapıyor

Tekken 8’in renk körü filtresi engelli oyuncularda baş dönmesi ve migren yapıyor

Tekken 8‘in yeni renk körlüğü filtresi, kimi engelli oyuncular için büyük bir sorun haline geldi. Çoklukla renk körlüğüne yönelik bu tıp yardımcı araçlar, oyunlarda kıymetli bilgilerin, örneğin rakipler ve sıhhat çubuklarının ayrımını kolaylaştırır. Lakin, Tekken 8’in bu özelliği, birtakım engelli bireylerin maçları izlemesini imkansız hale getiriyor.

Twitter kullanıcısı SJS | Gatterall, filtre faalken kısa bir maçın 38 saniyelik bir görüntüsünü paylaşarak, “Neden kimse Tekken 8’in renk körlüğüne uyumlu özelliğinden bahsetmiyor? Hiçbir oyun bunu yapmamıştı,” dedi. Görüntüde, art plan renksiz bir çizgi roman panelini andırıyor. Sol taraftaki dövüşçü daima hareket eden dikey siyah çizgilerle, sağ taraftaki rakip ise oyuncunun hareketlerini takip eden yatay siyah çizgilerle tanımlanıyor. Görüntü şu anda 9 milyondan fazla izlenme aldı.

Engelli topluluk üyeleri, bu mevzudaki kaygılarını toplumsal medyada lisana getirdi. EA’nın Oyun Erişilebilirliği Önderi Morgan Baker, “Lütfen beni Tekken 8’in ‘renk körlüğü’ çizgili filtreleriyle ilgili etiketlemeyi bırakın. Bu benim için zati bir aura migreni tetikledi ve şu anda öbür bir tane daha alacak durumda değilim, ya da daha berbatı. Hepinize teşekkür ederim,” diye yazdı.

Erişilebilirlik danışmanı ve savunucusu Ian Hamilton da Baker’in açıklamasına katılarak, öbür kullanıcıları görüntüyü paylaşmamaları konusunda uyardı. Hamilton, renk körlüğü filtreleriyle ilgili genel meseleleri ele alarak, “Eğer akromatopsiniz varsa, parlaklık ve kontrasta hassassınızdır. Filtreler renk körlüğüne genel olarak yaklaşım değildir, başka filtrelerin de sıkıntıları var, örneğin tritanopi filtresi her şeyi yeşil ve mora çeviriyor ki bu tritanopi için yararlı değil,” dedi.

Diğer kullanıcılar da kaygılarını lisana getirdi. One-Winged Bard isimli kullanıcı, “O şeyi gördüğümden beri vahim bir migrenim var… Ağrıdan ötürü uyuyamıyorum bile,” derken, Erişilebilirlik ve DEI danışmanı Tarja Porkka-Kontturi, “Çizgili filtre bana yalnızca 2-3 saniyelik bir klipten sonra anında baş dönmesi verdi. Tehlikeli,” halinde konuştu.

Tekken serisinin Oyun Yöneticisi Katsuhiro Harada, renk körlüğü filtrelerini savunmak için Twitter’a başvurdu. Geniş bir açıklamada, takımının erişilebilirlik ayarlarıyla ilgili “olumlu geri bildirimler” aldığını belirterek, “Çok az kişi, yanlış anlamış olabilir yahut yalnızca görüntüde gördükleriyle yargılıyor olabilir, demo oyununu hakikaten denememiş olabilirler. Bu seçeneklerin tüm oyuncuların renk görüşünü kapsadığını hiç tez etmedik yahut bunu kamuoyuna duyurmadık, lakin olumlu bir topluluk tarafından bu biçimde konuşulmuş olabilir,” dedi.

Tekken 8 hakkında daha fazla bilgi için, resmi kıssa fragmanına, Yoshimitsu’nun resmi tanıtım ve oyun fragmanına, ayrıyeten 26 Ocak 2024’te PlayStation 5, Xbox Series X/S ve PC için piyasaya sürülmeden evvel IGN’in oyunun son ön incelemesine göz atabilirsiniz. Şu anda PlayStation 5, Xbox Series X/S ve Steam için bir demo mevcut.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar