Cumartesi, Temmuz 20, 2024
Ana SayfaDonanımTSMC, 2024'te üretim kapasitesini artırıyor

TSMC, 2024’te üretim kapasitesini artırıyor

TSMC tarafından geliştirilen ileri seviye 3nm süreç teknolojisi, evvelce sadece Apple tarafından kullanılırken, 2024 yılına yalnızca birkaç gün kala, Tayvanlı üreticinin ‘N3E’ olarak isimlendirilen gelişmiş düğümün ikinci iterasyonu için daha fazla sipariş almaya hazırlandığı görülüyor. Bu durum, üreticinin üretim kapasitesini artırmasına imkan tanıyacak ve son raporlar, şirketin operasyonel kapasitesinin 2024’ün ikinci yarısında yüzde 80’e ulaşacağını belirtiyor.

Qualcomm, MediaTek ve öbürleri, TSMC’nin 3nm süreci için teminat altına alınan iştirakler sayesinde 3nm yonga setlerini piyasaya sürmeyi planlıyor. TSMC, şu anda Apple için ‘N3B’ süreci altında 3nm çip siparişlerini karşılıyor. Çeşitli raporlar, iPhone üreticisinin rakipleri Qualcomm ve MediaTek’in, yüksek silikon plaka fiyatları nedeniyle çip setlerini 4nm sürecinde piyasaya sürdüğünü gösteriyor. Daha evvelki bir rapora nazaran, sırf M3, M3 Pro ve M3 Max için bant dışı maliyetlerin 1 milyar dolar olduğu belirtiliyor, bu varsayımı masrafı göz önüne alındığında, bu tıp bir harcamayı karşılayabilecek tek bir varlık olarak Apple’ın göze çarpıyor.

TSMC, 2024’te üretim kapasitesini artırıyor

Ancak, Kaliforniya merkezli devin teknolojik üstünlüğü 2024’te azalabilir. The Elec’in bildirdiğine nazaran, TSMC’nin 3nm süreci için operasyonel kapasitesinin, gelecek yılın ikinci yarısında yüzde 80’e ulaşması bekleniyor. Hem Qualcomm hem de MediaTek, sırasıyla Snapdragon 8 Gen 4 ve Dimensity 9400’ü bu 3nm sürecinde piyasaya sürmeyi planlıyor. Apple da muhtemelen bu yeni kuşak teknolojide iPhone 16 ailesi için ‘A18’ çıkarmayı hedefliyor, bu da TSMC’ye sağlıklı bir gelir akışı sağlayacak siparişler getiriyor.

Apple, M3 serisini daha uygun fiyatlı Mac seçeneklerine de genişletmeyi planlıyor, bu nedenle TSMC, operasyonel kapasitesini artırmak için çok gereksinim duyulan bir motivasyona sahip olacak. Yeniden de Tayvanlı çip devi, M3 ve A17 Pro siparişleri sayesinde sırf 3nm çip siparişlerinden 3,1 milyar dolar kazanarak, Apple’ın özel çip tedarikçisi olmanın avantajını yaşadı. Şirketin azamî üretim kapasitesinin de, 3nm teknolojisi için müşteri listesi büyüdükçe 2024 sonuna kadar 100.000 silikon plakaya ulaşması bekleniyor.

Rapora nazaran, TSMC’nin bu yılki yıllık geliri, daha evvel beklenenden yüzde 10 daha düşük olacak, fakat operasyonel kapasite arttıkça şirketin gelecek birkaç çeyrekte daha sağlıklı finansal sonuçlar bildirmesi bekleniyor.

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar