Perşembe, Temmuz 18, 2024
Ana SayfaMobilVivo yöneticileri para aklama davasında kefaletle özgür

Vivo yöneticileri para aklama davasında kefaletle özgür

Çinli akıllı telefon üreticisi Vivo India’nın üç yöneticisi, para aklama kuşkusuyla tutuklandıktan sonra Delhi mahkemesi tarafından kefaletle özgür bırakıldı. Mahkeme, bir yöntem yanılgısı nedeniyle tutuklamalarının yasadışı olduğuna karar verdi lakin özgür bırakılmalarına birtakım şartlar getirdi.

Geçici CEO Hong Xuquan, CFO Harinder Dahiya ve danışman Hemant Munjal dahil olmak üzere yöneticiler, 21 Aralık’ta Mali Kabahatleri Araştırma Dairesi (ED) tarafından gözaltına alındı. Lakin bu üçlü, 21 Aralık’ta tutuklandıklarını ve ED tarafından kaydedildiği üzere 22 Aralık’ta değil, sav etti.

Bu teknik detay, tutuklamadan sonra 24 saat içinde bir hakim karşısına çıkarılmaları gerektiği için mahkemenin gözaltını yasadışı bulmasına yol açtı. Bu nedenle mahkeme, yöneticiler için her biri için 2 lakh Rs kefaletle hür bırakılma buyruğu verdi.

Vivo yöneticileri para aklama davasında kefaletle serbest

Ancak ED, yöneticilerin delillerle oynayabileceği yahut şahitleri etkileyebileceği konusunda telaş söz ederek, onların 3 Ocak‘a kadar her gün ajansa rapor vermesini talep etti. Mahkeme bu şartı kabul etti ve ED’nin yeni yılda Delhi Yüksek Mahkemesi’nin oturumlarına başlamasının akabinde kefalet kararına itiraz etmeyi planladığını belirtti.

Bu dava, Vivo India tarafından argüman edilen para aklama olayına yönelik daha geniş bir soruşturmadan kaynaklanıyor. ED, şirketin vergilerden kaçmak için inanılmaz bir formda 62,476 crore Rs’yi Çin’e yasadışı olarak aktardığını argüman ediyor, bu da Hindistan’ın ekonomik egemenliğine ziyan veriyor. Ajans, 2023 Temmuz’unda Vivo India ve bağlı şirketlerini basarak, ortalarında son vakitlerde kefaletle hür bırakılan üç yöneticinin de bulunduğu dört kişiyi tutukladı.

Soruşturma ve sonraki yasal süreçler devam ediyor, ED’nin kefalet kararına itiraz etmeyi umduğu ve Vivo India’nın muhtemelen kendisini para aklama suçlamalarına karşı savunacağı bir durumda. Bu dava, hem teknoloji dalı hem de Hindistan’daki finansal düzenlemeler açısından değerli sonuçları olduğu için yakından izleniyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar