Perşembe, Şubat 29, 2024
Ana SayfaYapay ZekaTwitter'da Sahte Pentagon Patlaması, Gerçek Sanıldı

Twitter’da Sahte Pentagon Patlaması, Gerçek Sanıldı

Geçtiğimiz haftalarda Twitter’ın tartışmalı sahibi Elon Musk, Blue üyeliği olmayan hesapların mavi tik onay işaretlerini kaldırdı. Her Blue üyesinin mavi tik sahibi olması ise, sahte hesapların gerçekmiş gibi görünmesine neden olmaya başladı. Musk’ın satın alımından bu yana birçok problemle karşılaşan Twitter, son olarak platformda oluşan bir açık nedeniyle silinmiş tweetlerin geri gelmesiyle gündem oldu. 

Hepimizin bildiği gibi Twitter’daki mavi tikler daha öncesinde yalnızca onaylanmış kişilere veriliyordu. Bu da, hesap sahibinin gerçekten o kişi olup olmadığını herkesin anlamasını kolaylaştırıyordu. Ancak mavi tiklerin Blue ücretini ödeyen herkese verilmesi, platformu gerçekmiş gibi görünen sahte hesaplarla doldurdu. İşte bu gerçek olmayan hesapların neden olduğu kaos, sahte bir patlama görüntüsüyle borsada düşüşe neden oldu. 

Yapay zeka ile oluşturulan görüntü borsada düşüşe neden oldu

Meral Erden: Twitter'Da Sahte Pentagon Patlaması, Gerçek Sanıldı 1

Twitter’da mavi tike sahip bir sahte Bloomberg haber ajansı hesabı, Pentagon yakınlarında bir patlamanın görüntüsünü paylaştı. Patlamadaki görüntü yapay zeka uygulamaları kullanılarak oluşturuldu. Ancak bu sahte hesabın mavi tik sahibi olması, diğer haber ajanslarını yanılttı. Gerçek Bloomberg hesabından paylaşım yapıldığını sanan gerçekten doğrulanmış onlarca hesap, bu patlama görüntülerini yaydı. 

Rus haber ajansı RT’nin sosyal medya hesaplarında da bu haber gerçekmiş gibi paylaşıldı. Kaynak olarak ise Twitter kaynaklarına atıfta bulunuldu. Olayın aslında gerçek olmadığı ve görüntülerin yapay zeka uygulamaları tarafından oluşturulduğu sonradan anlaşılsa da bu haber giderek yayıldı. 

Haberin yayılmasının ardından borsa düşüşe geçti ve borsada 500 milyar dolarlık bir dalgalanma meydana geldi. Olayın ardından hesap askıya alındı. 

Kaynak:  Webtekno

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar