Salı, Nisan 16, 2024
Ana SayfaDonanımXiaomi'de işler karıştı! 725 milyon dolarlık Xiaomi varlığına el konuldu

Xiaomi’de işler karıştı! 725 milyon dolarlık Xiaomi varlığına el konuldu

Xiaomi Hindistan, hafta sonu İcra Müdürlüğü tarafından ele geçirilen banka hesaplarından 725 milyon dolara el koydu. Devlet kuruluşu, Çinli üreticinin Hindistan bölümünün, döviz yasalarını ihlal ederek yabancı merkezli üç kuruluşa 55,5 milyar INR eşdeğerini havale ettiğini iddia ediyor.

Xiaomi’de işler karıştı! 725 milyon dolarlık Xiaomi varlığına el konuldu

Meral Erden: Xiaomi'De Işler Karıştı! 725 Milyon Dolarlık Xiaomi Varlığına El Konuldu 1

Müdürlük, Çinli ana şirketlerinin talimatı üzerine Xiaomi Technology India Private Limited tarafından çok büyük miktarda telif ücretinin havale edildiğini (diğer taraflara “hediye edildiğini”) belirtti. 1999 tarihli Döviz Yönetimi Yasası’nın 4. Kuralını ihlal ederek “Xiaomi grubunun nihai yararına” yapılan işlem şirkette işleri karışırdı. Kanuna göre “Hindistan’da ikamet eden hiç kimse […] Hindistan dışında bulunan herhangi bir dövizi […] transfer etmeyecektir. ” ifadeleri yer alıyordu.

Xiaomi Hindistan, bankaya yapılan tüm telif ödemelerinin ve beyanlarının yasal ve doğru olduğunu belirten bir yanıt yayınladı. “Devlet kurumu tarafından belirtilen telif ödemeleri, Xiaomi ürünlerinin Hindistan versiyonunda kullanılan lisanslı teknolojiler ve fikri mülkiyet içindir” açıklaması yapıldı. Ayrıca, “herhangi bir yanlış anlamayı netleştirmek için hükümet yetkilileriyle yakın bir şekilde çalışmaya kararlıdır.” açıklamalar da yer aldı.

Neticede Xiaomi Hindistan pazarında büyük bir isim ve bu yıl da bu pazardan elde edilen gelir şirket için oldukça önemli bir paydayı oluşturuyor. Bu sebeple bu pazarda meydana gelebilecek olası bir problem şirket için basit bir sorun olmaktan öte önemli bir problem olarak görülüyor.

Kaynak:  Teknolojioku

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar