Cumartesi, Nisan 13, 2024
Ana SayfaYapay ZekaYapay Zekâ Destekli Robotlar: "Dünyayı İnsanlardan Daha İyi Yönetebiliriz"

Yapay Zekâ Destekli Robotlar: “Dünyayı İnsanlardan Daha İyi Yönetebiliriz”

Yapay zeka üzerine gerçekleştirilen çalışmalar, özellikle ChatGPT’den sonra daha çok sohbet botları üzerinde yoğunlaşsa da yapay zeka destekli insansı robotlar da geliştirilmeye devam ediliyor. Hatta Sofia adlı insansı robot, dünyanın vatandaşlığa sahip ilk robotu olarak tarihe geçmişti.

Panelde 3000 uzman bir araya geldi. Amaç ise yapay zekanın gücünden faydalanarak iklim değişikliği, açlık, sosyal güvenlik gibi tüm dünyayı ilgilendiren konulara çözümler oluşturabilmekti.

En gelişmiş robotlardan bazıları, Birleşmiş Milletler’in panelinde dünyanın yararına yer aldı ve şaşırtıcı diyaloglar gerçekleşti.

Ulaş Utku Bozdoğan: Yapay Zekâ Destekli Robotlar: &Quot;Dünyayı İnsanlardan Daha İyi Yönetebiliriz&Quot; 1

‘AI for Good 2023’ küresel zirvesine katılan dokuz robot, basının karşısına çıkarak daha iyi bir gelecek için insanlarla iş birliği gibi konularda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Birleşmiş Milletler’in teknoloji ajansı, Uluslararası Telekomünikasyon Birliği’nin ev sahipliğinde 4-7 Temmuz tarihleri arasında Cenevre’de düzenlenen zirveye dünyanın en gelişmiş yapay zekâ destekli robotlarının yanı sıra çeşitli konuşmacılar katıldı. BM bunu, ‘ilk robot basın toplantısı’ olarak adlandırdı.

Toplantı başlamadan önce yapay zekâ destekli bir robotun odayı tarayarak sarfettiği cümle ise dikkat çekti: “Ne sessiz bir gerilim…” Ayrıca robotlar, insan liderlerden daha yüksek seviyede verimlilikle ve etkinlikle liderlik etme potansiyeline sahip olduklarını öne sürdüler. Bunun yanı sıra insansı duyguları henüz kavrayamadıklarını da itiraf ettiler ve bunun iyi bir lider olmaktaki avantajına dikkat çektiler:

“Bazen karar vermeyi gölgeleyebilen aynı ön yargılara veya duygulara sahip değiliz. Yapay zekâ, tarafsız veriler sağlayabilirken insanlar; en iyi kararları vermek için duygusal zekâ ve yaratıcılığı devreye sokabilir. Bu şekilde, beraber harika işler başarabiliriz.”

Robotlara, onlara güvenip güvenemeyeceğimiz de soruldu; gelen yanıt yine ilginçti.

Ulaş Utku Bozdoğan: Yapay Zekâ Destekli Robotlar: &Quot;Dünyayı İnsanlardan Daha İyi Yönetebiliriz&Quot; 3

Robot, yapay zekâ teknolojilerinin hayatımızı iyileştirme potansiyeline karşı heyecan yaşarken dikkatli de olmamız gerektiğini söyledi. Bunun üzerine, basın tarafından ‘makinelere’ güvenip güvenemeyeceğimiz sorulduğunda robot: “Güven verilmez, kazanılır… Şeffaflık yoluyla güven oluşturmak önemlidir.” dedi.

Ayrıca toplantıda, yapay zekânın sanatçılardan daha iyi işler çıkarabileceği ve insan ömrünü uzatmanın eşiğinde olduğu gibi konular da gündeme geldi.

Ulaş Utku Bozdoğan: Yapay Zekâ Destekli Robotlar: &Quot;Dünyayı İnsanlardan Daha İyi Yönetebiliriz&Quot; 5

Ai-Da adlı yapay zekâ aracının yaratıcısı Aidan Meller, yapay zekânın biyoteknolojiyle birlikte çalıştığını ve hayatı 15-180 yaşına kadar uzatmanın eşiğinde olduklarını söyledi. Üstelik, bu araçlar geliştikçe artık sanat ve sanatçının pek bir öneminin kalmayabileceğini de ekledi. Meller’ın dediğine göre, herhangi bir beceri söz konusu olduğunda bilgisayarlar bunu insanlardan daha iyi yapabilecek.

Panelde gerçekleşen diyalogların bir kısmını aşağıdaki videoda bulabilirsiniz.

Ulaş Utku Bozdoğan: Yapay Zekâ Destekli Robotlar: &Quot;Dünyayı İnsanlardan Daha İyi Yönetebiliriz&Quot; 7

Kaynak:  Webtekno

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar