Salı, Eylül 26, 2023
Ana SayfaBilimYapay zeka işsizliğe de neden olabilir!

Yapay zeka işsizliğe de neden olabilir!

Yapay zeka sayesinde dataların de daha kolay işlenebileceğini söyleyen Bilişim Uzmanı Hakan Topuzoğlu, “Yapay zeka, teknolojik imkanların kullanılarak daha evvel elde edilen dataların işlenmesi ile ortaya çıkan sonuçlardır diyebiliriz. Yapay zeka sayesinde daha fazla insan çalıştırmak yerine, teknolojik imkanlarla bilgilere ulaşabiliyoruz. Yapay zekanın avantajlarına gelirsek de; birincisi iş yükünü azaltır, ikincisi verimliliği arttırır ve varsayım yapabilir. Yani çok fazla büyük bilgi dediğimiz İngilizcede big veri ismini verdiğimiz dataları kullanarak sonuçlar elde edebilir. Müşteri tecrübesi sağlar, yani müşterinin daha fazla mutlu olma imkanını elde eder. Örnek verecek olursak, bir tatile gitmek istiyorsunuz ve sizin o tatille ilgili beklentileriniz var. Yapay zeka sayesinde en uygun oteli ya da tatili size bulabilir. Birebir formda daha düzgün kararlar alabilir yapay zeka. Yapay zeka sayesinde dataları daha rahat işleyebiliriz” dedi.

“Yapay zeka işsizliğe de neden olabilir”
Topuzoğlu, yapay zekanın avantajları olduğu üzere dezavantajları da olduğunu söyleyerek, “Yapay zekanın dezavantajları da işsizliğe neden olabilir. Şu anda birçok insanın yaptığı işi yapay zeka gerçekleştirebiliyor. Bunların ortasında makale yazmak, basın bülteni hazırlamak, fotoğraf çizmek dahil mevcut. Örnek veriyorum evvelden Excel’de formül yazmak bir işken, şu anda siz nasıl bir formül istediğinizi yapay zekaya söylüyorsunuz o sizin yerinize yazabiliyor. Tıpkı biçimde yetersiz düzenlemeler var burada. Yapay zekayla ilgili telif hakları nasıl olacak, elde edilen sonuçlar kime ilişkin olacak belirli değil. Bundan ötürü da belirsizlikler ortaya çıkacak. Güvenlik riski var. Siz yapay zekaya güvenip de oradaki bilgiyi olduğu üzere kullanır, değerlendirmezseniz bir ekip güvenlik riskleri ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Yanlış kararların kurbanı olabilirsiniz. Her ne kadar yapay zekayı kullansak da yeniden bunları değerlendirebilecek bir beşere her vakit için gereksinimimiz var. Bir de bilgi kapalılığı tehlikesi var. Sonuçta bu datalar bir yerlerden çekildiği için, o çekilen yerlerde sizin de bilgileriniz olabilir ve bir güvenlik açığı da oluşturabilir” tabirlerini kullandı.

Yapay zekanın aslında çok büyük bir iş imkanı sunduğunu da söyleyen Topuzoğlu, “Özellikle sıhhat ve teknoloji alanında yapay zeka kullanılıyor. Bununla ilgili projeler yapılıyor ve bizim de daima katıldığımız yapay zeka temelli e ticaret konferansları var. Burada Be To Be eşleştirmeler yapay zeka yardımıyla yapılıyor. Siz hangi alanla ilgileniyorsanız o alandaki bireylerle eşleşmeler yaşıyorsunuz ve bu biçimde bilgi paylaşımı yapabiliyorsunuz. Yeniden tıpkı formda sıhhat alanında da en uygun ilaç, en uygun tahlilleri nasıl kullanılabileceği ile ilgili de çalışmalar yapılıyor. Yeniden teknoloji alanında da son günlerde çok fazla duyduğumuz İHA’lar SİHA’lar ya da öbür tanklar olsun, su altını muhafaza ile ilgili olsun bunların hepsinde yapay zeka kullanılmakta. Yapay zeka aslında çok büyük iş imkanları sağlıyor.

Şinasi Kaya: Yapay Zeka Işsizliğe De Neden Olabilir! 1

Biz yapay zeka kullanarak, bu hususta eğitimler vererek, bu alanı kullanarak kitaplar yazarak para kazanabiliriz. Birebir formda işimizi daha kolay hale getirebiliriz. Mesela e-ticaret alanında yapay zeka kullanımında biz şahsen ilgileniyoruz ve önümüzdeki periyotta bir proje yapmayı da istiyoruz. Bu da şöyle olacak; örnek veriyorum siz eser tanıtımı yapıyorsunuz lakin eserinizi Almanya’da, Belçika’da yahut İngiltere’de satacaksınız. Bu ülkedeki insanların o eserden beklentisini siz çok güzel bilemeyebilirsiniz. Yapay zekayı kullanarak eserin tanıtım yazılarını yazdırmak, eserle ilgili fotoğraflar oluşturmak üzere çalışmaları yaparak, yapay zeka temelli bir e-ticaret altyapısı da kurarak daha fazla bireye ulaşmayı da hedefliyoruz” dedi.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar