Salı, Eylül 26, 2023
Ana SayfaBilimBilim adamları, uzay kaynaklı güneş gücünü Dünya'ya ileten birinci kişi olduklarını argüman...

Bilim adamları, uzay kaynaklı güneş gücünü Dünya’ya ileten birinci kişi olduklarını argüman ediyor

Ancak artık, 55 yıl sonra, bilim adamlarının hakikaten başarılı bir deney gerçekleştirdikleri görülüyor. Caltech’ten bir araştırma takımı Uzay Güneş Gücü Göstericisi (SSPD-1) ismi verilen uzay kaynaklı prototiplerinin güneş ışığını topladığını, elektriğe dönüştürdüğünü ve Caltech’in Pasadena yerleşkesinin çatısına konseyi mikrodalga alıcılarına ışınladığını duyurdu. Deney ayrıyeten, 3 Ocak’ta başlatılan heyetimin, uzay seyahatinin yanı sıra uzayın kendisinin güçlü ortamıyla birlikte hayatta kalabileceğini de kanıtlıyor.

Perşembe günü yayınlanan bir basın açıklamasında elektrik mühendisliği ve tıp mühendisliği ve Caltech’in Uzay Güneş Enerjisi Projesi’nin (SSPP) eş yöneticisi Profesör Ali Hajimiri, “Bildiğimiz kadarıyla, hiç kimse kıymetli katı yapılarda bile uzayda kablosuz güç transferini göstermedi. Bunu esnek, hafif yapılarla ve kendi entegre devrelerimizle yapıyoruz. Bu bir ilk” dedi.

Bilim adamları, uzay kaynaklı güneş gücünü Dünya’ya ileten birinci kişi olduklarını tez ediyor

Uzaya dayalı güneş gücü, bilim topluluğunda uzun vakittir kutsal bir kase olmuştur. Mevcut haliyle pahalı olmasına karşın teknoloji, uzaydaki güneş panellerinin günün hangi saatinde olursa olsun güneş ışığını toplayabilmesiyle potansiyel olarak sınırsız yenilenebilir güç vaadini taşıyor.

Ancak Caltech’in Uzay Güneş Gücü Projesi (SSSP), uzay tabanlı güneş gücünü gerçeğe dönüştürmeye çalışan tek grup değil. Geçen ayın sonlarında, Caltech’in duyurusundan birkaç gün evvel, Japonya’nın uzay ajansı JAXA, 2025 yılına kadar uzaydan güneş gücü getirmeyi amaçlayan bir kamu-özel dal iştirakini duyurmuştu.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar