Salı, Eylül 26, 2023
Ana SayfaBilimYüzyıllardır Kayıp Olan Efsanevi Şehrin İzleri Bulundu - Webtekno

Yüzyıllardır Kayıp Olan Efsanevi Şehrin İzleri Bulundu – Webtekno

On binlerce yıldır üzerinde yaşadığımız Dünyamız, geçmişte var olan medeniyetlerin izlerine de hala ev sahipliği yapıyor. Bu izler her geçen gün keşfedilmeye devam ederken arkeologlar, son olarak yüzlerce yıl önce okyanus tarafından yutulan bir şehrin izlerini buldular.

Kuzey Denizi’nin güneydoğusunda yer alan Wadden Denizi’nde, 1362 yılında meydana gelen fırtınalar sonucunda sular altında kalan Rungholt şehrine ait izler ilk kez bulundu. Bir zamanlar ticaret merkezi olan şehirde bulunan ilk iz, bir kilise idi.

Tarihi şehirden arda kalanlar nasıl keşfedildi?

Ulaş Utku Bozdoğan: Yüzyıllardır Kayıp Olan Efsanevi Şehrin İzleri Bulundu - Webtekno 1

  • Kalıntılara rastlanan Südfall adası ve çevresinin harita konumu.

Şehrin izlerine dair keşif, Almanya’nın Südfall adası çevresinde gerçekleşti. Christian-Albrecht Üniversitesi’nden arkeologlar, ada çevresinde yaptıkları jeofizik çalışmasında höyüklere rastladı.

Keşfedilen höyüklerden biri 40 metre en ve 15 metre yüksekliğe sahip bir kiliseye ait idi. Bölgede kazılar yapıldı, şehre ait daha çok ize de rastlandı. Bilim insanları tarafından paylaşılan açıklamaya göre incelenmekte olan alanın büyüklüğü 10 kilometrekareye ulaştı.

Ulaş Utku Bozdoğan: Yüzyıllardır Kayıp Olan Efsanevi Şehrin İzleri Bulundu - Webtekno 3

Kilise keşfi ile başlayan çalışmaların ardından şehre ait yapılar barındıran 54 farklı höyük, sistematik bir şekilde inşa edilen drenaj sistemleri, gelgit kapağı ve iki küçük kilise daha haritalandırıldı.

Fakat bu yapıların pek çoğu ne yazık ki orijinal formunu koruyamamış durumda. Bilim insanları, kalıntıların ağır bir şekilde aşınmış durumda olduğunu belirtirken geriye kalanları incelemek için de sınırlı süreye sahip olduklarını paylaştı.

Şehir hakkında efsaneler de vardı:

Bugüne kadar hiçbir izine rastlanmayan şehir, günümüze kadar ulaşan bazı efsanelere de konu olmuştu. “Kuzey Denizi’nin Atlantisi” olarak da anılan şehrin, yerleşimcilerin günahları nedeniyle sular altında kaldığı söyleniyordu.

Ayrıca bölgedeki bir efsaneye göre sessiz gecelerde su altında Rungholt’un kilise çanlarının çaldığı duyuluyordu.

Kaynak:  Webtekno

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar