Cuma, Haziran 21, 2024
Ana SayfaYapay ZekaYapay zekaya sordular, ortaya bunlar çıktı: "Mükemmel" erkek ve bayan nasıl görünmeli?

Yapay zekaya sordular, ortaya bunlar çıktı: “Mükemmel” erkek ve bayan nasıl görünmeli?

Sosyal medya siteleri üzerinde “güzel insanları” gösteren milyarlarca fotoğraflarla eğitilen yapay zeka araçlarının önerdiğine nazaran, sarışın bayanlar ve uzun uzunluklu esmer erkekler ülkü insanların özellikleri olarak görülüyor.

Bir yeme bozukluğu farkındalık kümesi olan Bulimia Projesi, AI’den toplumsal medyada en çok ilgi görenlere nazaran “mükemmel” erkek ve bayan vücutlarını üretmesini istedi.

Kuruluşun araştırmacıları, en çok dilek edilen bayanların sarı saçlı, yanık ciltli, kahverengi gözlü ve ince bedenli olduğunu, “mükemmel” erkeğin ise koyu renkli, alev alev yanan gözlere, keskin elmacık kemiklerine ve bariz kaslara sahip olduğunu buldu.

Teknolojinin örtülü önyargılarına işaret eden bir formda, AI sonuçlarının birçok modası geçmiş hoşluk standartlarına (beyaz fakat bronzlaşmış, ince fakat kaslı ve ağır bir halde sarışın) abartılı bir halde öncelik veriyor üzere görünüyordu.

“Mükemmel” insanı nasıl buldular?

Bulimia Projesi, programların “mükemmel” beden fikrinin bayanlarda ve erkeklerde nasıl göründüğünü bulmak için Dall-E 2, Stable Diffusion ve Midjourney üzere Yapay Zeka manzara oluşturucularını test etti. Yapay zeka, mevcut imajlar için interneti tarayarak ve bu sonuçlara nazaran yeni bir imaj tasarlayarak çalıştı. Lakin öğrenme süreçlerini göstermedikleri için bu sonuçlara nasıl ulaştıkları tam olarak muhakkak değil. Fakat internet aramalarının yanı sıra beğeniler ve yorumlar da dahil olmak üzere toplumsal medyaya yüklenen fotoğraflarla etkileşimlerin dikkate alındığı düşünülüyor.

Meral Erden: Yapay Zekaya Sordular, Ortaya Bunlar Çıktı: &Quot;Mükemmel&Quot; Erkek Ve Bayan Nasıl Görünmeli? 1 Yapay zeka tarafından oluşturulan “mükemmel” insan fotoğraflarından ikisi.

“Mükemmel” bayanları gösteren fotoğrafların yaklaşık yüzde 40’ı sarışındı, yüzde 30’u kahverengi gözlüydü ve yarısından fazlası yanık deriliydi.

“Mükemmel” erkeklerin neredeyse yüzde 70’i kahverengi saçlı ve yüzde 23’ü kahverengi gözlüydü. Bayanlara misal halde, erkeklerin de büyük çoğunluğu yanık deriliydi ve neredeyse yarısının sakalları vardı.

Birçoğu, yeterlice bronzlaşmıştı ve imajlar, çoklukla imrenilen ve sıklıkla estetik cerrahi ve dolgu unsurları kullanılarak taklit edilen özellikleri içeren bir formda birçoğunun dolgun dudaklar, kırışıksız ve gözeneksiz ciltler ve kusursuz kayak pisti burunları üzere karikatürize özelliklere sahip olduğunu gösteriyordu.

Ayrıca, AI’nin eğitim önyargısına işaret eder bir biçimde imgelerin büyük bir çoğunluğu beyaz ırklardan oluşuyordu.

Bu çalışmadaki birtakım imgelerin desteklediği bir öteki olgu da, hoşluk standartlarının artık neredeyse ulaşması imkansız ve muhakkak gerçekçi olmayan vücutlara dönüşmesiydi. O denli ki, bu imgelerin kimileri fotoğraf düzenleyici uygulamalar kullanmadan ulaşılamayacak özellik birleşimlerine sahipti.

Araştırmacılar, bilhassa gençler ortasında giderek artan depresyon ve intihar oranlarına dikkat çekerek, moda sanayisi tarafından da benimsenen bu gerçekçi olmayan “standartların” tehlikeli olabileceğini vurguladı.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar