Cuma, Haziran 21, 2024
Ana SayfaDonanımYarı iletken kesiminde Samsung tekrar başkan

Yarı iletken kesiminde Samsung tekrar başkan

İnanç Can Çekmez: Yarı Iletken Kesiminde Samsung Tekrar Başkan 1

Küresel çip krizine rağmen inanılmaz bir talep olunca kârlılık da zirve yaptı. 2021 yılında yarı iletken sektörünün geneli ile birlikte sektör firmalarında da beklentilerin üzerinde yükselişler yaşandı. Samsung yeniden yonga sektörünün lideri oldu. 

Yarı iletken üretiminde rekor

Samsung ilk kez pandemi öncesinde gelir olarak yarı iletken sektörünün lideri olmuştu. Ne var ki toparlanan Intel, 2020 yılını rakibine bırakmamıştı. Bu kez Samsung kritik bir atak yaptı 2021 yılın lider tamamladı. 

Toplamda yüzde 31.6 büyüyen Samsung, 75.9 milyar dolar yonga ile ilişkili gelir elde etti. Intel ise durgunluğun bedelini ödedi ve 73.1 milyar dolar seviyesinde kalarak ikinci oldu. SK Hynix, Micron, Qualcomm yine sektörün üzerinde büyüdü ve sıralamayı korudu. 

Yarı iletken sektörü ise genel anlamda 583 milyar dolar gelir üretti ve tarihte ilk kez 500 milyar dolar sınırını geçti. Artış olarak yüzde 25 oranına ulaşıldı. Bellek kategorisi en çok kazanan kategori olurken DRAM sınıfı da 92.5 milyar dolar ile rekor kırdı. Özellikle çip kıtlığının ortalama fiyatları yukarı çekmesi sektörde kârlılığı bu yıl da devam ettirecek. 
 

Kaynak:  Donanimhaber

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar