Pazartesi, Aralık 11, 2023
Ana SayfaDonanımYeni jenerasyon Ryzen işlemcilerde yanma sorunu ortaya çıktı!

Yeni jenerasyon Ryzen işlemcilerde yanma sorunu ortaya çıktı!

Ulaş Utku Bozdoğan: Yeni Jenerasyon Ryzen Işlemcilerde Yanma Sorunu Ortaya Çıktı! 1 Kimi AMD Ryzen 7000X3D işlemci sahipleri, çiplerin çok ısınması ve yeni anakartlarının yanması ile ilgili meseleler bildirmeye başladı. Şimdi onaylanmamış olsa da, sorunun BIOS ile ilgili olduğundan şüpheleniliyor.

Ryzen 7000X3D kullanıcıları dikkat!

Performans ve güç verimliliği için 3D V-Cache dayanaklı Ryzen 7 7800X3D, halihazırda piyasada bulunan en uygun işlemcilerden bir tanesi. Büyük bir fiyat avantajı sunan işlemci çoğunluğu mutlu etmiş olsa da görünüşe nazaran herkes mutlu değil. Speedrookie adlı bir Reddit kullanıcısı bu memnuniyetsizliğe sahip olan birinci isimlerden birisi oldu. Aktarılanlara nazaran sistem boştayken fanlar tam sürat çalışmaya başladı ve anakartın DEBUG LED’inde 00 QCode ortaya çıktı. Speedrookie, araştırmak için sistemi kesimlere ayırmaya karar verdiğini ve hem işlemcinin hem de AM5 soketinin bir kısmının yanmış olduğunu gözlemledi.

Ulaş Utku Bozdoğan: Yeni Jenerasyon Ryzen Işlemcilerde Yanma Sorunu Ortaya Çıktı! 3 Speedrookie, EPXO 1 profili aracılığıyla CPU’nun sürat aşırtmadığını, fakat belleğin sürat aşırtıldığını aktardı. Hasebiyle sorun BIOS ve kararsız EXPO profillerinden kaynaklanıyor üzere görülüyor. Öte yandan bu sorunu yaşayan tek kişi Speedrookie değil. Enteresan bir halde Ryzen 7000X3D’nin yanı sıra Ryzen 7950X3D’nin bulunduğu bir sistem de daha birebir sorun ortaya çıktı. Bunu daha da değişik olan tarafı ise her iki sistemde de Asus AM5 anakartların kullanılıyor olması. Şimdilik birkaç bireyde bu sorun görünmüş olsa da Asus anakartlarda yükle olarak sorunun yaşandığı görülüyor fakat MSI anakartlarının olduğu senaryolar mevcut.

Şimdilik sorunun resmi olarak neyden kaynaklandığı açıklanmış değil. Lakin şayet Ryzen 7000X3D işlemcilere sahip bir sisteminiz varsa BIOS’unuzu en yeni sürüme yükseltmeniz ve sistemin büsbütün kararlı olduğunu tespit edinceye kadar EXPO profillerinden uzak durmanızı öneririz. Bu ortada Speedrookie, AMD ve Asus’a ulaştığını ve fiyatsız değişim hakkı elde ettiğini de açıkladı.

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar