Salı, Haziran 25, 2024
Ana SayfaDonanım600W TDP'li işlemciler beklenenden yakın olabilir

600W TDP’li işlemciler beklenenden yakın olabilir

Meral Erden: 600W Tdp'Li Işlemciler Beklenenden Yakın Olabilir 1 Günümüz PC pazarında yeni jenerasyon mimariler ve nm iyileştirmeleri sürüyor olsa da, bilhassa ekran kartı ve işlemcilerin giderek daha fazla güce muhtaçlık duyduğunu görüyoruz. Artık Gigabyte’tan sızan yeni bir manzara, gelecek kuşak CPU ve GPU’ların önümüzdeki iki yıl içinde benzeri görülmemiş TDP’lere ulaşabileceğini gösteriyor. İşte ayrıntılar

TDP’ler 600W’ı aşabilir

Paylaşılan manzaralara baktığımızda, 2025’in sonunda üst düzey Intel ve AMD CPU’ların sırasıyla 500 ve 600 W, PCIe GPU’ların ise 500W güç tüketimine sahip olacağını görüyoruz. Buna ek olarak listede, Hopper H100’ün halihazırda 700 watt çektiği NVIDIA’nın SXM5 standardı ve 600W-1000W aralığında Grace Superchip yer alıyor. 

Meral Erden: 600W Tdp'Li Işlemciler Beklenenden Yakın Olabilir 3 Bahsettiğimiz modüllerden yola çıkarak iddia etmiş olabileceğiniz üzere bu eserlerin sırf sunucu pazarını hedeflediğini belirtelim. Lakin bu bilgiler, daha yeni ve daha küçük fabrikasyon süreçlerinden elde edilen güç verimliliğinin büyük ölçüde azaldığını bizlere gösteriyor. Ayrıyeten güç tüketiminin süratle artmasının diğer bir nedeni daha var. Bu da, bilgi süreç talebinin her zamankinden daha süratli artması.

Bildiğiniz üzere son vakitlerde Nvidia, Intel ve AMD, odağını yapay zeka teknolojilerine kaydırmış durumda. Münasebetiyle yeni jenerasyon CPU ve GPU’larda da benzeri güç artışları ile karşılaşabiliriz. Çünkü Zen 5 ve Arrow Lake işlemciler, resmi olarak 150 watt sonunu aşabilir. Lakin 500W’a ulaşan bedeller için şimdi erken diyebiliriz. 

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar